Kentsel dönüşümde jeolojik-jeoteknik çalışmalar; Isparta-Gülkent örneği
Geological and geotechnical studies in urban transformation; a case of study from Isparta-Gülkent
  1. Tez No: 390715
  2. Yazar: OĞULCAN GÜRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışması kapsamında kentsel dönüşümde jeolojik çalışmaların önemi araştırılmış ve Isparta İli Merkez İlçesi Gülistan Mahallesi Gülkent Evleri'nde yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları bir örnek olarak sunulmuştur. Doğal çevre ile uyumlu olmayan plansız kentleşme ülkemiz için de önemli sorunların başında gelmektedir. Plansız kentleşmenin iklim, tarım arazileri, yeraltısuları, doğal kaynaklar ve doğal yapı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Ayrıca, doğal afetler, plansız kentleşen alanlarda daha büyük zararlara neden olmaktadır. Plansız kentleşmenin önüne geçmek ve doğal afet zararlarını azaltmak için, afet riski yüksek, ekonomik ömrünü tamamlamış alanlarda kentsel dönüşümün uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada, Isparta ili Merkez ilçesi Gülistan Mahallesinde bulunan 6 bloktan oluşan alanda yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları incelenmiştir. Bu alandaki yapıların yapım yılı itibarı ile ekonomik ömürlerinin yitirdikleri, beton kalitesi açısından dayanımlarını kaybettiği, donatı sayı ve kesitlerinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle kentsel dönüşüm kapsamında performansı yetersiz olan yapıların yıkılması ve zemin özellikleri incelenerek uygun projelerle yeniden inşaa edilmesinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In content of this thesis study, the importance of geological studies has been researched and urban transformation works that were done on Gülkent buildings in Gülistan neighborhood, Isparta are represented as a case study. Unplanned urbanization which is not compatible with the natural environment is also one of the leading problems in our country. It has negative effects on climate, agricultural lands, underground water and natural sources. Natural disasters have negative effects on unplanned urbanization, too. In order to prevent unplanned urbanization and reduce the damages of natural disasters, it's very important to carry out urban transformation in the areas that completed their economic lifetime and have a high risk of disasters. In this study, the urban transformation works were examined consisting of 6 blocks in Gülistan neighborhood in Isparta. It was determined that the buildings in that area lost their endurance in terms of concrete quality and ended their economic lifetime, additionally the number and shape of their equipments were insufficient. Thus, it's concluded that it's necessary to destroy buildings which have insufficient performances and rebuild them with suitable projects by examining their ground conditions in content of urban transformation.