Farklı patates çeşitleri üzerindeki tuta absoluta (Meyrick) (Lep.: Gelechiidae)'nın yaşam çizelgeleri
The life tables of tuta absoluta (Meyrick) (Lep.: Gelechiidae) on different potato varieties
- Tez No: 390718
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma 25±1 °C sıcaklık, % 65 ±5 orantılı nem ve 16/ 8 saat aydınlık/karanlık koşulları sahip iklim odasında yürütülmüştür. Tuta absoluta'nın, Alegria, Marabel, Marfona ve Lady Olympia patates çeşitleri üzerinde gelişme süreleri ve ölüm oranları ile yaşam çizelgeleri çalışılmıştır. T. absoluta ergin öncesi dönemleri, toplam gelişme süresini, Alegria, Marabel, Marfona ve Lady Olympia çeşitlerinde sırasıyla 24.22, 21.00, 25.75 ve 27.50 günde tamamlamıştır. Toplam ölüm oranları ise Alegria, Marabel, Marfona ve Lady Olympia patates çeşitlerinde sırasıyla % 26.7, 33.3, 30 ve 40 olarak saptanmıştır. T. absoluta'nın farklı patates çeşitlerinde yaşam çizelgeleri parametrelerinden net üreme gücünün (R0), sırasıyla 13.39, 8.31, 8.25 ve 4.98 dişi/dişi/döl, kalıtsal üreme yeteneği (rm) 0.088, 0.081, 0.073 ve 0.056 dişi/dişi/gün, ortalama döl süresinin (T0) 29.6, 25.7, 29.0 ve 28.7 gün olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted under laboratory conditions at 25±1 °C, % 65±5 relative humidity and 16:8 LD photoperiod Developmental duration and mortality rate of T. absoluta on the potato varieties of Alegria, Marabel, and Lady Olympia were studied. Total developmental time of immature stages was 24.22, 21.00, 25.75 and 27.50 on the potato varieties of Alegria, Marabel, Marfona and Lady Olympia, respectively. Total mortality of immature stages were 26.7%, 33.3, 30 and 40 on the potato varieties of Alegria, Marabel, Marfona and Lady Olympia, respectively. When the life-tables were constructed for Tuta absoluta on Alegria, Marabel, Marfona and Lady Olympia patato varieties, net reproductive rates were found as; (R0); 13.39, 8.31, 8.25 and 4.98 females/females/generation, intrinsic rate of increase (rm); 0.088, 0.081 and 0.073, 0.056 females/females/day, mean generation time (T0); 29.6, 25.7, 29.0 and 28.7 day, respectively.