Farklı çekicilerin kiraz ağaçları çiçeklerinde beslenen Tropinota hirta (Poda)'nın yakalanması üzerine etkisi
The efficacy on capturing of Tropinota hirta (Poda) feeding on the flowers of cherry trees of different attractant
  1. Tez No: 390717
  2. Yazar: CENGİZHAN GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, 2013 ve 2014 yıllarında Isparta'da kiraz ağaçlarının çiçekleri üzerinde ekonomik zarara neden olan Tropinota hirta (Poda) (Coleoptera: Scarabaeidae)'nın farklı çekiciler kullanılarak yakalanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada açık mavi renkli plastik huniler kullanılmıştır. Ayrıca ticari olarak kullanılan VARb3k tuzaklarda tuzak çeşidinin çalışmada kullanılan diğer tuzaklarla karşılaştırılmak için denemeye dahil edilmiştir. Çalışmada çekici olarak Trans-Cinnamyl alkol+Anethol (CA), Trans-Cinnamyl alkol+Anethol+Geraniol (CAG), Trans-Cinnamyl alkol+Anetho+Eugenol (CAE) ve Trans-Cinnamyl alkol+Anethol+4-Methoxyphenethyl alkol (CAM) karışımları kullanılmıştır. Çalışma kiraz bahçelerinde on tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Bu çalışma ile 2013 yılında en fazla böcek, içerisinde CA ve CAG çekicili huni tuzaklar ile 260 adet, en az böcek ise içerisinde CA çekicisi bulunan ticari funnel tipi tuzaklarla 24 adet olarak yakalanmıştır. 2014 yılında, 1126 adet ile en fazla birey yerden 1.5 m yükseklikte, içerisinde CAM çekicisi bulunan huni tuzaklarda yakalanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to capture Tropinota hirta (Poda) (Coleoptera: Scarabaeidae) that cause economic damage on flowers of cherry trees, using different floral attractant in 2013 and 2014 in Isparta. The aim of this study determines the most effective floral attractant for capturing T.hirta. Four different attractants were used with light blue funnel plastic trap and a commercial funnel plastic trap. Also, the commercial trap named as VARb3k were also included in the study to compare with other traps. The mixtures of floral attractants are Trans-Cinnamyl alcohol+Anethol (CA), Trans-Cinnamyl alcohol+Anethol+Geraniol (CAG), Trans-Cinnamyl alcohol+Anethol+Eugenol (CAE), Trans-Cinnamyl alcohol +Anethol+4-Methoxyphenethyl alcohol (CAM). The study was carried out on cherry orchards as ten (10) replications. Most insects (260) were captured by CA and CAG floral attractants in funnel-type traps in 2013 and fewest insects (24) were captured by CA attractive in commercial funnel-type traps. The most of insects (1126) were captured by CAM floral attractant together colored white steel blue funnel traps, at 1.5 m height from the ground in 2014.