Üç farklı niti kök kanal şekillendirme sisteminin kök kanalı anatomisi üzerine etkisinin mikro-bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
The micro-ct evaluation of the effects of three different niti root canal shaping system on root canal anatomy
- Tez No: 390754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK SAĞSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, respirokasyon(Resiproc; VDW, Münih, Almanya) ve rotasyon[(ProTaper; Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre), (OneShape; Micro-Mega, Besancon Cedex, Fransa)] hareketi ile çalışan sistemlerin şekillendirme yeteneklerinin ve kanallarda transportasyon oluşturma potansiyelinin mikro bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) ile karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla yeni çekilmiş 60 adet mandibular birinci molar dişin mezial kanallarıkullanıldı. Örnekler rastgele üç gruba ayrıldıktan sonra şekillendirme öncesi ve sonrası tüm örneklerin mikro-BT taraması yapıldı. Elde edilen görüntülerüzerinde alan ve hacim değişimleri, transportasyon ve merkezde kalma oranı üç boyutlu modelleme ile değerlendirildi. Elde edilen verilerin gruplar arası karşılaştırmasında tek yönlü varyans analizi ve çoklu karşılaştırmalar için Tukey HSD testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of thisstudy was to compare the shaping abilities and canal transportation of three different rotary systems working with reciprocal (Resiproc; VDW, Münih, Germany) and rotation movement systems [(ProTaper; Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland), (OneShape; Micro-Mega, Besancon Cedex, France)], using micro computed tomography (Micro- CT). Sixty mesial root canals of freshly extracted mandibular first molars were used for this aim. The samples were randomly divided into three groups and scanned before and after preperation with Micro-CT. Regional and volume changes, transportation and centering ratio were assessed by using 3D reconstructions on Micro-CT images. One-way analysis of variance and Tukey HSD tests were used for inter- group and multi-group comparisons of the obtained data, respectively.