Halk dansçılarının görsel algılama ve uzaysal beklenti düzeylerinin incelenmesi
Analyzing the folk dancers' levels of visual perception and spatial anticipation
  1. Tez No: 390753
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; 16 hafta süre ile düzenli yapılan halk dansları çalışmalarının daha önce hiç halk dansları çalışması yapmamış deney ve kontrol grupları ile profesyonel halk dansçılarında görsel-mekansal algılama ve uzaysal beklenti düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmaya daha önce halk oyunları ile hiç ilgilenmemiş 60 kadın, 60 erkek gönüllü ile Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümünde okuyan 30 kadın ve 30 erkek olmak üzere toplam 180 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada deney grubuna 16 hafta süren halk oyunları antrenmanı yapılmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir antrenman yaptırılmamıştır. Deney, kontrol ve dansçı gruplarına antrenmanların başlamasında itibaren birinci, sekizinci ve on altıncı haftalarda Brixton Mekansal Beklenti testi uygulanmıştır. Araştırmada geçerliliği daha önceden yapılmış olan“Brixton Mekansal Beklenti Testi”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiki analizi hesaplamalar hazır istatistik yazılımı ile yapılarak, (IBM SPSS Statistics 19, SPSS inc., an IBM Co., Somers, NY) önem seviyesi olarak 0.05 ve 0.01 alınmıştır. Araştırmada, deney ve kontrol grupları arasında paralel sonuçlar elde edilirmiştir. Fakat profesyonel halk dansçılarının hata ortalamaları deney ve kontrol gruplarına göre daha düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the effect of 16-week folk dancing training upon the spatial perception and spatial anticipation levels in sedentary, and to compare professional folk dancers' level of spatial perception and spatial anticipation. Totally 180 university students including 60 female and 60 male volunteers who have not been interested in folk dancing before, and 30 female and 30 male students studying at State Conservatory Turkish Folk Dances Department were included into the study. No trainings were practiced with the control group. Brixton Spatial Anticipation Test was performed to experimental, control and dancer groups in the first, eighth, and sixteenth weeks as of the trainings started.“Brixton Spatial Anticipation Test”that was pre-determined in terms of its validity was used in the research. The statistical analysis calculations of the obtained data were carried out with statistical software (IBM SPSS Statistics 19, SPSS inc., an IBM Co., Somers, NY), and the level of significance was accepted as 0.05 and 0.01. In the research, parallel results were obtained between the experimental and control groups.