Kantaronun diş çekimi sonrası yara iyileşmesi üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental evaluation of the effectivity of hypericum perforatum on the alveolar bone healing after tooth extraction
  1. Tez No: 390765
  2. Yazar: FATMA GÜLFEŞAN ÇANAKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN A. ETÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada Hypericum Perforatum bitkisinden elde edilen ekstrenin diş çekimi sonrasında yara iyileşmesini hızlandırıcı bir etkisi olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 48 adet dişi albino Wistar rat kullanılmıştır. Tüm deneklerin sağ veya sol maksiler dişlerinden bir tanesinin çekimi yapılmıştır. Dört adet kontrol grubu ve çekim soketlerine Hypericum Perforatum ekstresi uygulanan 4 adet deney grubu oluşturulmuştur. Kontrol ve deney gruplarındaki ratlar sırayla diş çekiminden sonraki 1 hafta, 2 hafta, 4 hafta ve 8 hafta süreleri sonunda sakrifiye edilmiştir. Yara iyileşmesi klinik, radyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Bu incelemeler sonucunda Hypericum Perforatum ekstresinin yara iyileşmesinin ilk 2 haftalık periyodunda klinik olarak daha hızlı iyileşmeye neden olduğu, 4 hafta sonunda kemik iyileşmesinin kontrol grubunda daha iyi olduğu, 8 hafta sonunda ise kemik iyileşmesi bakımından gruplar arasında fark olmadığı görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda bu bitkinin oral dokular üzerinde zararlı bir etkiye neden olmadığı sonucuna varılmış olup bizim çalışmamız bitkinin oral cerrahi alanında farklı etkilerinin de değerlendirilebilmesi bakımından ilerde yapılacak çalışmalara rehber olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, accelerating effect of an extract obtained from the plant Hypericum perforatum, on wound healing after tooth extraction has been investigated. In our study, 48 albino female Wistar rat were used. From all specimens, one left or right maxillar tooth was extracted. The samples were divided into 8 groups, 4 control groups and 4 experimental groups that Hypericum Perforatum extract were placed. All samples were sacrificed after 1, 2, 4 and 8 weeks from the teeth extraction. Wound healings were evaluated clinically, radiologically and histopathologically. According to the the results of our study, in the groups that Hypericum Perforatum extract were placed, wound healings were clinically better in 2 weeks time period. In 4 weeks time period, in control groups better wound healing were observed. In 8 weeks time period, there were no difference between groups. According to the our results, this plant does not cause any noxious effect on oral tissues and our study has the capacity to be a guide for further studies about different effect of this plant in the field of oral surgery.