Sarı kantaron yağının epulis fissuratum cerrahisi sonrası postoperatif komplikasyonlar ve yara iyileşmesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 789850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KAPLAN, DOÇ. DR. LEVENT CİĞERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Diş) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yöntem : Bu çalışmaya bilateral epulis fissuratum cerrahisi ihtiyacı olan toplam 37 hasta dahil edildi. Dahil edilen tüm hastalar rastgele 2 gruba ayrıldı. Grup 1'deki hastalara ilk epulis eksizyonundan sonra klorheksidin glukonat içeren gargara verildi; grup 2'deki hastalara ikinci epulis eksizyonu sonrasında sarı kantaron yağı verildi. Kendi bildirdiği ağrı, trismus, yüz şişmesi, ameliyat sonrası ilk hafta ve ameliyat sonrası yara iyileşmesi 2.,7.,14. ve ameliyattan 30. gün sonra Sonuçlar Çalışma değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmadı. Sonuçlar Bu çalışmanın verileri, uçucu yağların kullanımının, epulis fissuratum'un cerrahi olarak çıkarılmasından sonra postoperatif komplikasyonları azaltmada ve yan etkiler olmaksızın iyileşme sürecini iyileştirmede altın standart klorheksidin glukonat gargaraya etkili bir alternatif sağladığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Methods : A total of 37 patients in need of bilateral epulis fissuratum surgery were included in this study. All included patients were randomly divided into 2 groups. The patients in group 1 received mouthwash containing chlorhexidine gluconate after first epulis excision ; the patients in group 2 received St. John's wort oil after excision of the second epulis. The selfreported pain , trismus, facial swelling, during first postoperative week, and postoperative wound healing on 2.,7.,14. and 30. day after surgery Results No significant differences were found regarding the study variables. Conclusions The data of the present study supports that the use of essential oils provides efficient alternative to the gold standard chlorhexidine gluconate mouthwash in reducing postoperative complications and improving healing process without adverse effects after surgical removal of epulis fissuratum.