Trombositten zengin ve fakir plazmanın ortodontik diş hareketi üzerindeki etkilerinin deneysel olarak araştırılması
An experimental investigation of effects of platelet rich and platelet poor plasma on orthodontic tooth movement
  1. Tez No: 390784
  2. Yazar: SİBEL AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı TZP ve TFP uygulamaları ile bu plazma fraksiyonları içerisindeki büyüme faktörlerinin ortodontik diş hareketi üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Bu amaçla dönor olarak 6 ve deney kısmında 48 adet olmak üzere toplam 54 adet wistar albino cinsi sıçan kullanılmıştır. Dönor sıçanlardan intrakardiyak olarak elde edilen tam kandan uygun prosedürle TZP ve TFP elde edilmiştir.Kalan 48 sıçan ise üç gruba ayrılmış ve 14 gün boyunca tüm gruplardaki üst sağ 1. molar ve kesici dişler arasına 50 gr kuvvet uygulayacak kapalı sarmal yaylar uygulanarak, deneysel ortodontik diş hareketi oluşturulmuştur.Deney grubundaki 1. grup sıçanlara herhangi bir enjeksiyon yapılmamıştır. 2. grup sıçanlara her iki taraf üst 1. molar dişlerin bukkalinden submukozal olarak 0,1 ml TFP, 3. grup sıçanlara da 0,1 ml TZP enjeksiyonu, sadece aparey uygulandığı gün tek doz olacak şekildeuygulanmıştır. Her üç grupta da maksiller 1. molar- kesici diş arasındaki mesafe, aparey uygulanmadan önce ve sakrifizasyon sonrası ölçülerek, ortodontik diş hareket miktarı tespit edilmiştir. Ayrıca 1, 3, 7 ve 14. günlerde sakrifiye edilen sıçanlarınüst 1. molar diş distal kök mezial ve distal PDL bölgeleri aktif osteoblast, osteoklast sayısı ile mezial-distal PDL mesafesi bakımından histolojik olarak incelenmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda, TZP grubunda 3 ve 14. günlerde, kontrol grubuna kıyasla daha az diş hareketi tespit edilmiştir. Mezial PDL mesafesi, TZP ve TFP gruplarında 3 ve 7. günlerde kontrol grubuna kıyasla daha fazla bulunmuştur. Aktif osteoblast sayısının 14. günde TZP grubunda diğer gruplara göre daha az olduğu tespit edilirken, aktif osteoklast sayısı bakımından gruplar arası fark bulunamamıştır. Sonuçta TZP'nın ortodontik diş hareketini yavaşlattığı/engellediği ve ortodontik diş hareketini hızlandırıcı bir yöntem olarak kullanılamayacağı ortaya konmuştur. TFP'nin ise ortodontik diş hareketi üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of growth factors that PRP and PPP contains on orthodontic tooth movement in rats. For this purpose 54 male wistar albino rats were used.6 of them used as donors and PRP and PPP derived from this donors' whole bloodswith a proper tecnique. Other 48 rats divided into 3 groups and were fitted with a close coil spring directing a mesial force of 50 gr on the right maxillary first molar. First group has no injection. Second group has a single dose of 0,1 ml PPP and the third group has 0,1 ml PRP injection immediately after appliance insertion. Distance between maxillary molar and incisor is measured before appliance fitted and after the rats sacrified in all of the groups.The animals were killed at 1, 3, 7, 14 days post-appliance insertion and maxillary first molar distal root mesial and distal pdl regions examined for active osteoblast, osteoclast numbers and mesial- distal pdl distances histologically. After statistical analyses PRP group showed fewer tooth movement than control at day 3 and 14. Mesial pdl distance measurements were higher at day 3 and 7 in PPP and PRP groups than control. While active osteoblast number was fewer in PRP group at day 14, active osteoclast number showed no significant differences among the three groups. As a result it was concluded thet PRP inhibits orthodontic tooth movement and it can not be used as an accelerating method for orthodontic tooth movement. Also no statistically significant effect of PPP on orthodontic tooth movement was detected in this study.