Serbest bağ dokusu grefti işlemini takiben uygulanan ozon tedavisinin greftin erken iyileşme dönemine olan etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of ozone therapy on early healing period in free connective tissue graft
- Tez No: 390794
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ARZU ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı ozon tedavisinin (OT), dişeti ogmentasyonu amacıyla uygulanan serbest bağ dokusu grefti (SBDG) işlemini takiben greftin erken iyileşme dönemi üzerine olan etkilerini lazer Doppler flowmetri (LDF) yöntemi ile değerlendirmektir. Ayrıca ozon tedavisinin hastanın ameliyat sonrası ağrısı ve hayat kalitesi üzerine olan etkileri de incelenmiştir. Alt keser dişler bölgesinde yapışık dişeti bulunmayan ya da yetersiz olan 30 hasta araştırmamıza dahil edilmiştir. Hastalar SBDG + ozon tedavisinin yapıldığı test ya da sadece SBDG'nın uygulandığı kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Ozon tedavisi ameliyat sonrası aynı gün, 1. ve 3.gün uygulanmıştır. Alıcı yatağa yerleştirilen SBDG'nin kan perfüzyonu LDF yöntemi ile 1,2,3,6,8,10 ve 13. günlerde ölçülmüştür. Hayat kalitesi, OHIP-14 anketi, ameliyat sonrası ağrı ise Görsel Analog Skala (VAS) ile değerlendirilmiştir. Test grubunun ölçülen kan perfüzyon değerleri 1,2,3,6 ve 8.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of ozone therapy (OT) on early healing of free connective tissue grafts (FCTG) placed for gingival augmentation by laser Doppler flowmetry (LDF). The effects of OT on post-operative pain and life quality were also investigated. Thirty patients who had inadequate or no attached gingiva in the lower incisor region, were included in the study. Patients were assigned to one of the study groups; test group: FCTG + OT ; control group : FCTG alone. Ozone was applied on FCTG placed in the recipient and donor site immediately after surgery , at 1 and 3 days post surgery. Blood perfusion in the recipient site was measured by LDF on day of surgery and at 1,2,3,6,8,10 and 13 days. Oral health impacted profile -14 (OHIP-14) and Visual Analog Scale (VAS) were used to investigate life quality and postoperative pain, respectively.