Çoklu dişeti çekilmelerinin tünel yöntemi ile tedavisinde subepitelyal bağ dokusu grefti ve de-epitelize edilmiş serbest dişeti grefti uygulanmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of connective tissue graft and de-epithelialized free gingival graft on treatment of multiple gingival recessions with tunnel technique
- Tez No: 549774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmamızın amacı Miller sınıf I ve II çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde tünel tekniği (TT) ile bağ dokusu grefti (BDG) ve de-epitelize edilmiş serbest dişeti greftinin (De-epSDG) klinik etkinliklerinin değerlendirilmesiydi. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniğine dişeti çekilmesine bağlı estetik ve hassasiyet şikayetleriyle başvuran 38 hasta (ortalama 41,18 ± 10,7 yaş. ) çalışmamıza dahil edildi. Çoklu dişeti çekilme bölgeleri 19 hastada BDG+TT, 19 hastada ise De-epSDG+TT ile tedavi edildi. Operasyon öncesinde ve tedaviden 6 ay sonra plak indeksi (Pİ), gingival indeks, sondlamada kanama, cep derinliği, klinik ataşman seviyesi, çekilme derinliği, çekilme genişliği, keratinize doku yüksekliği, dişeti kalınlığı verileri; ameliyat sırasında ise operasyon süresi, palatinal kalınlık, greft boyutları kaydedildi. Operasyonda greftlerden alınan örnekler histopatolojik ve histomorfometrik olarak incelendi. Cerrahi sonrası kanama, ağrı, rahatsızlık, hassasiyet ve kullanılan ağrı kesici miktarı kaydedildi. Tüm veriler istatistik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This clinical study aimed to evaluate the clinical efficacy of de-epithelialized free gingival graft (De-epFGG) and connective tissue graft (CTG) on treatment of multiple gingival recessions of Miller class I and II with tunnel technique (TT). 38 patients (mean age 41,18 ± 10,75 years) were referred to Periodontology Department of Dentistry Faculty of Gazi University, due to aesthetic and dentin sensitivity`s complaints. Multiple gingival recessions were randdomly treated with CTG + TT in 19 patients and with De-epFGG + TT in 19 patients. Plaque index, gingival index, bleeding on probing, pocket depth, clinical attachment level, recessions depth, recessions width, keratinized tissue height, gingiva tissue thickness were recorded before operation and 6th month. Chair time, palatinal thickness, graft dimensions were recorded during operation. After palatal graft harvesting tissue samples were evaluated histo-pathologically and histomorphometrically. Postoperative bleeding, pain, discomfort, tenderness and the amount of painkillers were recorded. All data were evaluated statistically.