Kayseri' de satışa sunulan kanatlı eti ürünlerinde lısterıa SPP varlığının belirlenmesi
Prevalence of listeria SPP from poultry product samples sold in Kayseri
- Tez No: 390807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Kayseri'de satışa sunulan kanatlı eti ürünlerinde Listeria türlerinin varlığını belirlemek ve bu ürünlerin taşıdığı halk sağlığı risklerini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Beş farklı kanatlı eti ürününe (Taşlık, ciger, nugget, sosis, salam) ait örneklerden 20'şer adet olmak üzere toplam 100 örnek analiz edilmiştir. Örnekler iki aşamalı zenginleştirme prosedürünü takiben iki ayrı selektif besi yerine ekim ve biyokimyasal identifikasyon yapılmak suretiyle Listeria spp. açısından test edilmiştir. Çalışmada toplam 33 örnek (%33) Listeria spp. açısından pozitif bulunurken örneklerden 6'sının (%6) L. monocytogenes ile kontamine olduğu belirlenmiştir. Çalışma kapsamında 2 taşlık, 2 nugget ve 2 ciğer örneği L. monocytogenes ile kontamine bulunurken, salam ve sosis örneklerinde L. monocytogenes kontaminasyonuna rastlanmamıştır. Toplam 100 örneğin 14'ünün (%14) L. innocua, 11'inin (%11) L. welshimeri ve 2'sinin L. ivanovii ile kontamine olduğu ortaya konmuştur. Yaz ve kış aylarında toplanan örneklerde Listeria spp. görülme oranları arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır (p>0,05). Bu çalışma, Kayseri'de sıklıkla tüketilen çiğ, pişmeye hazır ve tüketime hazır kanatlı eti ürünlerinde L. monocytogenes ve diğer Listeria türlerinin yaygın olarak bulunmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate public health risks in respect to listeriozis due to consumption of poultry products sold in Kayseri. Total of 100 poultry product samples including 20 gizzard, 20 liver, 20 nugget, 20 sousage and 20 salami were collected and analysed for presence of Listeria spp. using a two step enrichment procedure, followed by plating on two selective agars and subsequent biochemical identification of the isolates. In this study, Thirty three samples (33%) were positive for Listeria spp. and in 6 samples (6%) L. monocytogenes was detected. Two of 20 gizzard samples (10%) 2 of 20 liver samples (10%) and 2 of 20 nugget samples(10%) were found to be contaminated with L. monocytogenes whereas no L. monocytogenes contamination was detected in sousage and salami samples. L. innocua was isolated from 14 of (14%) samples, L. welshimeri was detected in 11 of the samples (11%) and L. ivanovii was detected in only 2 of the samples (2%). No significant difference was observed between the winter and summer samples in respect to the prevalence of Listeria spp. in the poultry products analysed. (p>0,05). The present study shows that L. monocytogenes and other Listeria species are not commonly found in the samples of raw and ready to cook and ready to eat poultry products at the retail level in Kayseri, Middle Anotolia.