Yağ sanayinde kullanılan santrifüj pompaların iş karekteristiklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 39081
- Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
-1- ÖZET Yüksek Lisans Tezi Yağ Sanayinde Kullanılan Santrifüj Pompaların İş Karek- teristiklerinin Belirlenmesi Üzerine Bir Araştırma AlpKaan MASARECÎ Ziraat Mühendisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1991 Jüri : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jüri : Doç. Dr. Selçuk ARIN » Jüri : Doç. Dr. Bülent EKER ı j Sunulan çalışmanın başta gelen amacı, pompalarım değişik debilerde çeşitli sıvılarda denenerek, iş karekteristiklerinin saptanmasıdır. Bu arada pompa, kuvvet kaynağı ve işletme arasındaki iletişimi inceleyerek, iş aktivitesinin yükselmesini sağlamak olmuştur. Bunun için yerli firmalarca yapılan santrifüj pompalardan yararlanılmıştır. Sonuçların daha kolay ve sağlıklı eldesi için ölçümler elektronik ölçüm cihazlarından yararlanılarak, debi ölçümleride mekanik ölçüm aparatlarından yararlanılarak yapıl mış ve iş karekteristikleri bulunmuştur.-11- Pompalar imal edildikleri şekilde denemeye tabi tutulmuştur. Sonuçta herbir pompanın iş karekteristikleri- ne bağlı dağ eğrileri oluşturulmuştur. Değerlendirmeler sonucu en yüksek verime A, pom pası % 84 ile ulaşmıştır. Öte yandan Ap» A^, ve. A^ pompalarının en yüksek verim değerine yakın işletme koşulunu geniş bir alanda sağlayabilen pompalar olduğu anlaşılmıştır. Pompaların su iletimi ile yağ iletiminin karşılaştırılmasında verimde % 13-21 artma, güçte. % 11-18 azalma ve: manometrik yükseklikte % 17-25 azalma görüldüğü göz lenmiştir. Araştırmada pompalarda debi miktarlı çoğaldıkça güçte kazanç sağlanmış fakat manometrik yükseklikte etkili bir azalma görülmüştür. Ayrıca kısma yapılarak debinin azaltılmasının enerjinin istem dışı tüketilmesinin daha fazla: arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-111- SUMMARY Doctore (Master) Thesis Recarch in determining of working characteristics of santrfüjs pipes in industry. AlpKaan MASARECI Agricultural Engineer Trakya University Technical Science Institute Deperment of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1991 Jury : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jury : Doç. Dr. Selçuk ARIK j Jury : Doç. Dr. Bülent EKER ı The main purpose of this study is to determine the characteristics of the work-flow by testing the pipes in different flows of the various liquids. Meanwhile, furt hermore it is to study the communications between pipes, po wer source and management for aiming at increasing the elec- tricty productivity and also at same time decrexing the e--IV- lectricty use. For this aim, the santrfiijs which are the made by the local componies were used in order to have an accurate and easy results, works characteristics were de termined by using electrical measures with mechanical tools. The tests for pipes were larried out in orginal pipes and as a result, the mountain related to work cha racteristics were formed accordingly. At the and of evalutions, A-^ pipes has reached to the highest productivity with # 84-, On the other hand, A-2 i A7 and A^ pipes were found to be fit use in a wide space by reaching apprx highest productivity. In comparing, these pipes with water pipes, in increased at the expence of oil pect of water and oil flow it is observed that % 13-21 in productivity, % 11-18 in power, #17-25 in manometric height decreased. According to the research, the higher level of flow resulting again in power. But in monometric heigth 4. is resulted to decreasing. Furthermore, it has resulted more energy consumption automatically by decreasing flow.