Buğday tarımında kullanılan değişik toprak işleme aletlerinin toprak yüzeyinde oluşturdukları yüzey profil şekillerinin saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 39082
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
II "ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Buğday Tarımında Kullanılan Değişik Toprak işleme Aletleri nin Toprak Yüzeyinde Oluşturdukları Yüzey Profil Seklinin Saptanması üzerine Bir Araştırma. H. Fatih CİN Ziraat Mühendisi Trakya üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman :Daç.Dr.Bülent EKER L991,Sayfa:?k JÜRİ Praf.Dr.Poyraz ÜLSER Doç.Dr -Selçuk ARIN Doç. Dr.Bülent EKERIll Bu araştırmada ülkemizde yaygın tarımı yapılan bitki olan buğday bitkisinin, tarımında kullanılan toprak işleme aletlerinin toprak yüzeyinde bıraktıkları profil şekillerinin saptanması esas amaç alınmıştır. Bu araştırmanın denemeleri Tekirdağ ili Çorlu ilçesi yakınlarında özel bir şahısa ait tarlalarda deneme parselleri oluşturularak yapılmıştır. Araştırma sırasında 5 adet değişik tip toprak işleme aletinden ve toprak yüzey profili ölçme aletinden faydanılmıştır. Denemelerde parseller değişik toprak işleme aletleriyle işlenmiş ve her işlem esnasında toprak yüzey profil aleti ile ölçümler yapılmış tır.Yüzey profili ölçüm sonuçları ve bitki kök uzunluğuyla ilgili gelişmeler ölçüm yapılarak grafik ve tablolar haline getirilmiştir. Bulgular istatistiksel açıdan tesadüf blokları deneme planına göre değerlendirildimiştir.Değerlendirme sonuçları grafik şekiller halinde verilmiştir. Araştırmanın sonucunda çeşitli toprak işleme aletleri ile yapılan işlemler sonucunu ortaya çıkan toprak yüzey profil şekillerinin farklı yapıda olması, toprak işlemeden sonraki tarımsal işlemleride etkilediği ortaya çıkarılmıştır.En uygun toprak yüzey profil şeklinin diskli tırmık (gable ) kullanılma sı ile ortaya çıktığı araştırmada saptanmıştır.Bu aletin ay rıca topraktaki organik materyal artıkların parçalanmasında olumlu katkı yaptığı da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY A Research On The Effect Gf Different Tillage Implements On Soil Surface Profile In Cereal Production M.Fatih CİN Agriculture Engineer Trakya University Technical Science Institute Department Of Agricultural Mechanization Supervisor : Doç.Dr.Bü len t EKER 1991,Page:31 JURY Prof.Dr.Poyraz ÜLGER Doç.Dr.Se lçuk ARIN Doç.Dr.Bülent EKERV In this study, it was mainly aimed to find out the effects of different tillage implements which are used in cereal production, that is common in our country, on soil surface profiles. These investigations were done at special field plots in about Corlu and Tekirdağ.During the study, different tillage implements were used, getting several measurements on soil surface profiles by different conventional tillage implements like chiesel,disc harrow and teeth harrow. Results of investigation were evaluated by comparision which is used as a statistical metod in computer.Also the results of investigation were showed in figures. Due to different soil surface profiles obtained from the processes making with several tillage implements were different, so, that made the other agricultural processes different.Most appropriated soil surface profiles were found out from the tillage making with disc-harrow. 1 1 was seen that it has also a positive effect of the chotting of surplus organic materials on soil surface.