Perkütan koroner girişim yapılan hastalarda femoral bölgeye buz torbası uygulamanın ağrı üzerine etkisi
Effect of ice bag application to femoral region on pain in patients undergoing percutaneous coronary intervention
- Tez No: 390821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSÜM NİHAL GÜLESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, perkütan koroner girişim yapılan hastalarda femoral bölgeye buz torbası uygulamanın ağrı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma çalışma kriterlerine uyan deney grubunda 52, kontrol grubunda 52 olmak üzere toplam 104 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından Hasta Tanıtım Formu, Sayısal Değerlendirme Skalası (NRS) ve Yaşam Bulgusu Takip Formu kullanılarak toplanmıştır. Deney grubundaki hastalarda kateter çıkarılmadan önce femoral bölgeye 20 dakika buz torbası ile soğuk uygulama yapılmış ve kateter buz torbası kaldırıldıktan hemen sonra klinikte sadece bu iş ile sorumlu bir hemşire tarafından çıkarılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara ise kliniğin standart uygulaması yapılmıştır. Bu standart uygulamaya göre kateter, görevli hemşire tarafından femoral bölgeye herhangi bir uygulama yapılmaksızın çıkarılmıştır. Hastaların deneyimlediği ağrı, kateter çıkarılmadan önce, kateter çıkarılırken ve kateter çıkarıldıktan sonra hemşire kateter bölgesine basınç uygularken olmak üzere toplam üç kez değerlendirilmiştir. Kateter çıkarılmadan önce ifade edilen NRS puanı“NRS1”, kateter çıkarılması sırasındaki“NRS2”, kateter çıkarıldıktan sonra hemşire kateter bölgesine basınç uygularken ifade edilen NRS puanı ise“NRS3”olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada etik kurul onayı ile bireylerden yazılı bilgilendirilmiş olur alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, Mann-Whitney U testi, Wilcoxan testi ve Friedman analizi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki hastaların NRS1 puan ortancalarının birbirine benzer olduğu belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The present study is a randomized-controlled, experimental research conducted to determine the effect of ice bag application to femoral region on pain in patients undergoing percutaneous coronary intervention. The study was completed with totally 104 patients being 52 in experimental group and 52 in control group who met the inclusion criteria. Data were collected with Patient Identification Form, Numeric Rating Scale (NRS) and Vital Signs Monitoring Form by the researcher. Cold application with ice bag was done for 20 minutes before removing the catheter to experimental group and the catheter was removed only by the nurse responsible for this process in the clinic immediately after the ice bag was removed. Standard procedures of the clinic were applied to control group. According to the relevant standard procedures, the catheter was removed by the nurse without any application to femoral region. The pain experienced by patients was evaluated for three times being prior to catheter remove, during catheter remove and after catheter remove while the nurse was pressing upon the catheter region. Score of NRS prior to catheter remove was defined as“NRS1”, during catheter remove it was defined as“NRS2”and after catheter remove while the nurse was pressing upon the catheter region catheter it was defined as“NRS3”. Signed forms of consent for the study were obtained from patients after the ethics committee approval. Descriptive statistics, chi-square test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon test and Friedman analysis were used for statistical data analysis. Experimental and control groups were found to be similar in terms of median NRS scores (p>0.05).