Perkütan koroner girişim sonrası hematom ve ekimozun önlenmesinde soğuk basınç uygulamasının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of cold pressure application on the prevention of hematoma and echymosis after percutaneous coronary intervention
  1. Tez No: 740545
  2. Yazar: GÜLZADE DUYGUN PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZKARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Başlık: Perkütan koroner girişim sonrası hematom ve ekimozun önlenmesinde soğuk basınç uygulamasının etkisinin değerlendirilmesi Amaç: Bu araştırma femoral arter yoluyla perkütan koroner girişim yapılan hastalarda lokal soğuk basınç uygulamasının hematom ve ekimozun önlenmesine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü müdahale araştırması olarak yapıldı. Gereç ve yöntem: Araştırma 30 Kasım 2021 - 3 Nisan 2022 tarihleri arasında Eskişehir Şehir Hastanesi Kardiyoloji ve Koroner Yoğun Bakım Servislerinde örneklem seçim kriterlerine uyan hastalarla gerçekleştirildi. Hastalar soğuk basınç grubu ve normal basınç grubu olmak üzere iki gruba rastgele atandı. Soğuk basınç grubu hastalarının femoral bölgesine ilk 20 dakika ortalama 18.9 °C, devamında 3 saat 40 dakika ortalama 24.1°C ısıda, 5 kg ağırlığında kum torbası lokal uygulandı. Normal basınç grubu hastalarına ise işlem sonrası 4 saat süresince ortalama 24.1°C ısıda 5 kg ağırlığında kum torbası lokal uygulandı. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Görsel Ağrı Skalası ve Perkütan Koroner İzlem Formu kullanıldı. Bulgular: Araştırmada hastaların %69,5' i erkek, %70,4' ünün göğüs ağrısının olduğu ve %69,5' inin başka bir kronik hastalığının olmadığı belirlendi. Hastaların PKG sonrası femoral bölgede ekimoz gelişme durumu incelendiğinde; her iki grup hastada ekimoz geliştiği, soğuk basınç grubu hastaların birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı, 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
Title: Evaluation of the effect of cold pressure application on the prevention of hematoma and ecchymosis after percutaneous coronary intervention Introduction: This study was carried out as a randomized controlled intervention study to evaluate the effect of local cold pressure application on the prevention of hematoma and ecchymosis in by patients who undergoing percutaneous coronary intervention via the femoral artery. Materials and Methods: The study was carried out with patients who met the sample selection criteria in Eskişehir City Hospital Cardiology Service and Coronary Intensive Care Services between 30 November 2021-3 April 2022. Patients were randomly assigned to cold pressure group and normal pressure group. A sandbag which average temperature of 18.9°C for the first 20 minutes, followed by an average temperature of 24.1 °C for 3 hours and 40 minutes, weighing 5 kg, was applied to the femoral region of the cold presure group. A sandbag weighing 5 kg at an average temperature of 24.1°C was applied for 4 hours to the femoral region of the normal pressure group. Patient Information Form, Visual Pain Scale and Percutaneous Coronary Monitoring Form were used to collect research data. Results: In the study, 69.5% of the patients were male, 70.4% had chest pain and 69.5% did not have any other chronic diseases.