Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde çalışan hekim dışı sağlık personelinde uyku kalitesi ve ilişkili faktörler
Sleep quality and associated factors among non-physician health personnel working in Erciyes University Medical Faculty hospitals
- Tez No: 390837
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanın varlığını sürdürebilmesi için karşılanması gereken temel gereksinimlerden biri de hiç şüphesiz ki 'uyku'dur. Uykunun yetersiz olması ya da kalitesinin bozulması, bireylerde fiziksel veya duygusal çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Sağlık personeli zaman zaman vardiyalı ya da düzensiz çalışabilen ve bu nedenle uyku kalitelerinin bozulma ihtimali yüksek olan bir gruptur. Bu araştırma hekim dışı sağlık personelinin uyku kalitesi ve ilişkili faktörleri aptamak amacıyla Eylül 2012- Nisan 2013 tarihleri arasında yapılmış kesitsel bir çalışmadır. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde çalışmakta olan 745 hemşire, 22 eczacı, 15 diyetisyen, 87 biyolog, 324 sağlık teknikeri/teknisyeni, 130 laboratuar personeli olmak üzere toplam 933 sağlık çalışanı araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Pittsburgh Uyku Kalite Ölçeği (PUKÖ) ve Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the basic needs which need to be met in order an individual to continue its existence is sleep, without any doubt. Lack of sleep or deterioration of its quality might result in various physical or emotional ailments in individuals. Healthcare personnel is a group which sometimes might work in shifts or on irregular basis, and therefore has a high probability of deterioration of sleep. A total of 933 healthcare personnel working at the Hospitals of Erciyes University Medical School including 745 nurses, 22 pharmacists, 15 dietitians, 87 biologists, 324 paramedics/healthcare technicians, and 130 laboratory personnel constitute the universe of the research. In the data collection, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Epworth Sleepiness Scale (ESS) were used.