Raket sporlarındaki sporcuların fiziksel ve seçilmiş temel motorik özelliklerinin karşılaştırılması
The comporison of racquet sports players' physical and selected motor skills
  1. Tez No: 390838
  2. Yazar: ÖZDEMİR ATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRMÜZ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, raket sporlarındaki sporcuların fiziksel ve seçilmiş temel motorik özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma grubunu Erciyes Üniveristesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, Antrenörlük eğitimi bölümünde eğitim alan 14 tenis ve 12 badminton öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülerin Boy, Kilo Ölçümü, Vücut Kitle İndeksi, Esneklik, Pençe Kuvveti, El ve ayak reaksiyon, Dikey sıçrama, Anaerobik güç, Hareket hızı, Statik ve Dinamik Denge, Çeviklik ölçümleri yapılmıştır.Veriler SPSS 16.0 adlı paket program ile kayıt edilmiştir. Verilerin normal dağılım için One-Sample Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmıştır. Branşlar arası karşılaştırmada Unpaired t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the physical and selected motor skills of athletes performed racket sports.Volunteers which were 14 Tennis players and 12 Badminton players studied coaching education department of Physical education and Sport Collage of Erciyes University were participated volunteerly. Age, Body height, Body weight, Body Mass Index, Flexibity, Handgrip, reaction times, Vertical Jump, Anaerobic Power, upper extremity velocity, Static ve Dynamic Balance, Agility and sprint parametres were measured.Data were recorded by SPSS 16.0 package program. One-Sample Kolmogorov-Smirnov test was performed for distribution normality of data.