Rotasyonel ve resiprokasyon hareketi ile çalışan üç farklı niti eğe sistemi ile yapılan kanal tedavisi yenileme işleminin apikalden taşan debris miktarına etkisinin değerlendirilmesi
Resiprokasyon and rotational movement of working with three different niti root canal treatment system made with the aegean of the refresh operation from the amount of debris overflowing from the evaluation of the effect of apikal
  1. Tez No: 390840
  2. Yazar: ASİYE NUR DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı tekrarlayan tedavilerde H-tipi el eğesinin, Reciproc, ProTaper ve Mtwo aletlerinin apikalden taşan debris miktarı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda 60 adet çekilmiş insan mandibular santral ve lateral dişleri kullanıldı. Dişler Reciproc sisteminin R25 eğesi ile şekillendirildi, guta perka konlar ve AH Plus kanal patı ile dolduruldu. Daha sonrasında dişler rastgele 4 gruba ayrıldı (n=15). Grup 1'de ProTaper Universal Retreatment eğeleri ile kanal dolgusu söküldükten sonra ProTaper Universal F3 ve F4 eğeleri ile ileri şekillendirme yapıldı. Grup 2'de Mtwo retreatment eğeleri ile kanal dolgusu söküldükten sonra 30 .06, 35 .06, 40 .06 eğeleri ile ileri şekillendirme yapıldı. Grup 3'te Reciproc R25 eğesi ile kanal dolgusu söküldükten sonra ileri şekillendirme R40 eğesi ile yapıldı. Grup 4'te Gates-Glidden frezleri ve 35, 30, 25 numaralı eğelerle kanal dolgusu söküldükten sonra 40 numaraya kadar ileri şekillendirme yapıldı. Taşan debrisin toplanması amacıyla cam tüpler kullanıldı. Cam tüpler kanal dolgusu sökümü öncesi ve sonrasında tartıldı ve aradaki fark hesaplanarak taşan debris ağırlığı belirlendi. Ayrıca tekrarlayan tedavi süreleri not edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the amount of debris apically extruded during endodontic retreatment using H-file, Reciproc, ProTaper and Mtwo instruments. Sixty freshly extracted human mandibular incisor teeth were used in this study. All samples were prepared Reciproc R25 file and root canals of the teeth were filled with gutta-percha and AH Plus sealer before randomly assigned to four groups (n=15). In group 1, root fillings were removed with Protaper Universal retreatment system and ProTaper Universal F3, F4 files were used for final preparation. In group 2, root fillings were removed Mtwo retreatment files, Mtwo 30 .06, 35 .06 and 40. 06 files were used for final preparation. In group 3, root fillings were removed with Reciproc R25 files, Reciproc R40 files were used for final preparation. In group 4, root fillings were removed with Gates-Glidden burs and 35, 30, 25 H-files, for final preparation H-file 40 were used. Glass vials were used for debris collection. Glass vials were weighed before and after gutta-percha removal. Additionally, time required for retreatment procedures were recorded.