Parabolik diferansiyal denklemlerde neuman problemi
  1. Tez No: 39086
  2. Yazar: REMBİYE GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜSSAMED MARŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada, I. Bölümde diferansiyel denklemin tarihi gelişimi ve bu gelişmeye katkısı olan bilim adamlarının yap tıkları çalışmalar anlatılmış, II. Bölümde diferansiyel denklemin genel olarak sınıflandırılması yapılmıştır. III Bölümde tezin esas konusu olan sınır değer ve başlangıç değer problemleri hakkında tanım ve sınıflandırma yapılmıştır. IV. Bölümünde eliptik denklemlerde Neumann sınır değer problemimin değişik koordinat sistemlerine göre çözümü inceleniştir. V. Bölümde parabolik diferansiyel denklemlerde Neumann probleminin bazı özel problemler için varlığı, tekliği incelenmiş ve Örnekler verilmiştir
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part of this study, the historical development of the differential equation and the contri butions of the scientists to its development have been told. In the second part, general classification of the differential equation has been made. In the third part, the subject of the thesis boundary value and cauchy problems, their descriptions and classi fications were made. In the fourth part, the solution of Neumann boundary value problem according to the different coordinate systems in eliptic equations was studied. In the fifth part, in parabolic differential equations the presence of Neumann problem for some special problems, its uniqueness have been studied with several examples given.