Schrödinger pseudo-parabolik kısmi diferansiyeldenklemlerin sonlu fark şeması metoduyla yaklaşıkçözümü
Schrödinger pseudo-parabolic partial differentialapproximately by the finite difference scheme method of equationssolution
  1. Tez No: 770949
  2. Yazar: SEVGİ KUŞULAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MODANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, Schrödınger pseudo-parabolik kısmi diferansiyel denkleminin tam ve yaklaşık çözümü için problemler incelenmiştir. Schrödınger pseudo-parabolik kismi diferansiyel denkleminin abstract formu için kararlılık kestirimleri gösterilmiştir. Schrödınger probleminin birinci mertebeden doğruluk fark şemaları oluşturulmuştur. Oluşturulan bu fark şemaları için kararlılık kestirimleri verilmiştir. Modifiye Çift Laplace ayrışma metodu kullanılarak Schrödinger pseudo-parabolik kısmi diferansiyel denklem problemlerinin tam çözümüne ulaşılmıştır. Hata sonlu fark şeması metodu uygulanarak Schrödınger denklemlerin nümerik çözümleri için örnek problemler test edilmiştir. Matlab programı kullanılarak başlangıç değer problemleri için nümerik çözümler elde edildi. Elde edilen tam çözümler ile yaklaşık çözümler karşılaştırılarak hata analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the initial-baundary value problems for one-dimensional linear time- dependent Schrödinger parabolic and pseudo-parabolic partial differantial equations are studied. The modified double Laplace decomposition method is applied to get the semi-analytic solutions and explicit finite difference method to get the approximate solutions of the problems.The firstst accurate difference schemes are constructed for the Schrödinger problem. Numerical solutions were obtained using the Matlab program for examples of the initial boundry value problems. The Von-Neumann stability analysis of the presented problems is also investigated.