Kardiyak semptom ölçeğinin Türkçe versiyonunun geçerlilik güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of the Turkish version of the cardiac symptom survey
- Tez No: 390902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Kardiyak Semptom Ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirliğini yapmak amacıyla planlanan metodolojik bir çalışmadır. Araştırma Ekim 2013 – Nisan 2014 tarihleri arasında GATA Kalp Damar Cerrahi Anabilim Dalı (A.D.) Kliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, GATA Kalp Damar Cerrahi A.D. Kliniği'nde kardiyak cerrahi uygulanan, cerrahi sonrası 7. gününü geçiren, araştırmaya katılmayı kabul eden 150 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Bireylerin Tanıtıcı Özelliklerine Yönelik Veri Toplama Formu”,“Kardiyak Semptom Ölçeği”ve“Miyokart Enfarktüsü Boyutsal Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Kardiyak Semptom Ölçeği'nin her bir semptom için sıklık, şiddet, fiziksel aktiviteyi engelleme durumu ve yaşamdan zevk almayı engelleme durumu puanları ayrı ayrı değerlendirilmiş ve semptomların test-tekrar test cronbach alfa değerleri 0.87-0.99 arasında bulunmuştur. Araştırma sonuçları doğrultusunda; Kardiyak Semptom Ölçeği ülkemizde geçerli ve güvenilirdir. Kardiyak Semptom Ölçeğinin, kardiyak cerrahi geçiren hastaların semptomlarının belirlenmesi ve değerlendirilmesinde, semptom yönetimine ve hemşirelik bakım sürecine önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a methodological study to make validity and reliability study of Cardiac Symptom Survey for Turkey. The research was carried out in Gülhane Military Medical Academy, The Department of Cardiovascular Surgery Clinic between October 2013 – April 2014. This clinical research was design with 150 patients that including underwent cardiac surgery in GMMA Cardiovascular Surgery Department, stayed hospital at least 7 days postoperatively and accept to join this research.“Data Collection Form About the Socio-Demographic and Medical Information of Patients”,“Cardiac Symptom Survey”and“Adaptation of Myocardial Infarction Dimensional Assessment Scale (MIDAS)”were used as data collection instruments. Each scores of Cardiac Symptom Survey that including frequency, severity, interference with physical activity and enjoyment of life were separately evaluated and the test-retest of symptoms cronbach's alpha values were calculated between 0.87-0.99. It was assessed in accordance with the results of the research that; Cardiac Symptom Survey is a valid and reliable scale for our country. It was thought that; Cardiac Symptom Survey is very effective to determine and evaluate the symptom management and process of nursing care.