Kalça kırığı olgularında ameliyat öncesi cilt traksiyonu ve pozisyon ateli uygulamasının, hastaların ağrı, konfor ve memnuniyet düzeyine etkisi
The effects of preoperative skin traction and position splint on pain, comfort and satisfaction in patients with hip fracture
  1. Tez No: 390912
  2. Yazar: BETÜL TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Nursing, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu prospektif, randomize kontrollü, deneysel çalışmanın amacı, kalça kırığı hastalarında ameliyat öncesi cilt traksiyonu ve pozisyon ateli uygulamalarının ağrı, konfor, komplikasyonlar, hemşirelik bakım uygulamalarının zorluk derecesi ile tedavi ve bakım sürecinden memnuniyet üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Araştırmanın örneklemini, her grupta 34 olmak üzere toplam 68 kalça kırığı hastası temsil etmektedir. Blok randomizasyon yöntemiyle iki gruba ayrılan hastalara ameliyat öncesi cilt traksiyonu ve pozisyon ateli uygulanmıştır. Uygulama sonrasında hastaların ağrısı, konforu, tedaviden memnuniyeti, immobilizasyon konfor düzeyi, komplikasyon, ameliyat süresi ve hastanede yatış süresi verileri toplanmıştır. p≤0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective, randomized controlled trial is to compare the effects of preoperative skin traction and position splint on pain, comfort, complications, difficulty level of nursing interventions, satisfaction from treatment and nursing care in patients with hip fracture. The sample is comprised of 34 patients with hip fracture in each group, totally 68 patients. Skin traction and position splint were applied after block randomization. Data regarding pain, comfort, satisfaciton from care, immobilization comfort, complications, time of operation and hospitalization time were collected after intervention.