Prediyabetiklerde obezite, insülin direnci, tiroid fonksiyon bozuklukları, hepatosteatoz, hipofizadrenal aks değişimleri ile diyabetin mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlarının prevelansı
The prevalence of obesity, insulin resistance, thyroid diseases, hepatosteatosis, hypophysial adrenal axis changes and microvascular and macrovascular complications in prediabetic patients
  1. Tez No: 671702
  2. Yazar: SEVDE YAZICI ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Prediyabetik hastalarda obezite, insülin direnci, tiroid fonksiyon bozuklukları, hepatosteatoz, serum kortizol düzeyleri ile diyabetin nefropati, retinopati, nöropati gibi mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlarının prevelansının retrospektif olarak değerlendirilmesi, ayrıca prediyabet ile ilişkili durumların erkenden saptanması ve bu etkenleri ortadan kaldıracak adımları atmaya yönelik farkındalık oluşturmak amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmada SBÜ Dr. Sadi Konuk SUAM İç hastalıkları polikliniklerine 01.12.2020 ile 01.04.2021 tarihleri arasında ayaktan başvuran prediyabetik hastalar veri grubu olarak alındı. Amerikan Diyabet Derneği'nin 2021 klavuzuna göre belirtilen 18 yaş ve üstü, bilinen hipertansiyon, diyabet, romatizmal, nörolojik ve böbrek hastalığı olmayan prediyabetikler çalışmaya dahil edildi. Çalışma retrospektif klinik bir araştırmadır. Veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edildi. P değerinin 0,05 ve altında olması istatiksel açıdan anlamlı kabul edildi. Bulgular: Toplam hasta sayısı 100 kişidir. Hastaların 61(%61)'i kadın, 39(%39)'u erkektir. Hastaların yaş ortalaması 49±9 yıl bulundu. Hastaların %85(85)'inde BAG, %15(15)'inde ise izole BGT saptandı. Ortalama HbA1c değeri %5,9±0,2 bulundu. HbA1c değeri ile APG arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulundu.(p=0,038) Hastaların ortalama VKİ 29,4±6 kg/m2 bulundu. Ortalama HOMA-ir 5,9±12 bulundu. Hipotirodizm tanılı hastalarda, hipotiroidizmi olmayan gruba göre HbA1c daha yüksek bulundu.(p=0,005) Hastaların %56'sında hepatosteatoz saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The goal of this study is evaluation of the prevalance of obesity, insülin resistance, thyroid functions, hepatosteatosis, plasma cortisol level and micro and macrovascular complications of diabetes such as nephropathy, retinopathy, neuropathy. In addition, to raise awareness about the conditions associated with prediabetes at an early stage to prevent future diabetic complications is aimed. Materials and Methods: Patients were included who admitted to SBU Dr. Sadi Konuk Research and Training Hospital outpatient internal medicine clinics between 12.01.2020 and 04.01.2021. The inclusion criterias are predibetics according to the 2021 guidelines of the American Diabetes Association, such as being ≥18 years old, without known hypertension, rheumatologic, neurologic and kidney disease. This study is a retrospective clinical study. The data were analyzed with the SPSS 20.0 program. P value ≤0.05 was considered statistically significant. Results: The total number of patients was 100. Female ratio was 61% and male ratio was 39%. The mean age of the patients was 49±9 years. The mean HbA1c value was 5,9±0,2 %. A positive relationship was found between HbA1c and fasting plasma glucose(FPG). Mean body mass index(BMI) was 29.4±6 kg/m2 and the mean HOMA-ir was 5,9±12 mg/dl of the patients. HbA1c was found higher in patients who had hypothroidism compared to euthyroidic group. Hepatosteatosis was found in 56% of the patients. While a positive statistical relationship was found between hepatosteatosis and BMI; there was no statistically significant relationship between FPG, fasting insulin levels and HbA1c. Gastrointestinal complaint was found 46% of the patients. There was no statistical relationship between gastrointestinal symptoms and HOMA-ır, BMI and hepatosteatosis. Microalbuminuria and hypercortisolemia was detected in 4% and 5% of the patient respectively. Conclusion: In prediabetic patients, the clinician's awareness about obesity, hepatosteatosis, insulin resistance, microalbuminuria, hypercortisolemia and thyroid functions will prevent the progression to diabetes and the future complications of diabetes.