Annenin gebelik öncesi ağırlığının ve gestasyonel ağırlık kazanımının term yenidoğanın bilirubin düzeyi üzerine etkisi
The effect of mothers pre-pregnancy weight and gestational weight gain on full-term newborn bilirubin levels
- Tez No: 390924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Sarılık yenidoğan döneminin en sık karşılaşılan sorunlarından birisidir. Yenidoğan sarılığına etki eden, anneye ve bebeğe ait birçok faktör bulunmaktadır. Biz de çalışmamızda, annenin gebelik öncesi ağırlığı ve gestasyonel ağırlık kazanımının, term yenidoğanın ilk 15 gün içindeki bilirubin düzeyi üzerine etkisini araştırdık. Çalışmaya, sarılık için anne ve bebeğe ait her hangi bir risk faktörü olmayan 208 yenidoğan ve anneleri dahil edildi. Annelerin gebelik öncesi boyu, ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), gebelik döneminde aldığı ağırlık ve yenidoğanların doğum ağırlığı, 2. gün hematokrit değeri, 2., 5. ve 15. gün total serum bilirubin değerleri kaydedildi. Institute of Medicine (IOM)?ın `Gestasyonel Ağırlık Kazanım 2009 Yönergesi? kaynak alınarak yenidoğanlar, gebelikte önerilen miktarda ağırlık kazanan annelerin bebekleri, önerilenden fazla ağırlık kazanan annelerin bebekleri ve önerilenden az ağırlık kazanan annelerin bebekleri olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Önerilenden fazla ağırlık kazanan annelerin bebeklerinin hematokrit değeri diğer gruplara göre anlamlı şekilde yüksek saptandı (p < 0,05). Önerilenden fazla ağırlık kazanan annelerin bebeklerinin 5. gün ölçülen bilirubin düzeyi, önerilenden az ağırlık kazanan annelerin bebeklerine göre; 15. gün ölçülen bilirubin düzeyi ise, hem önerilenden az ağırlık kazanan annelerin hem de önerildiği miktarda ağırlık kazanan annelerin bebeklerine göre anlamlı derecede yüksek saptandı (p < 0,05). Önerilenden fazla ağırlık kazanan annelerin gebelik öncesi VKİ ile bebeğin 2. gün hematokrit değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p < 0,05). Sonuç olarak annenin gebelik öncesi VKİ ile gestasyonel ağırlık kazanımının, bebeğin ilk 15 gündeki bilirubin düzeyi üzerine etkisi olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Jaundice is one of the most common complications of the newborn period. Newborn jaundice is caused by several factors dependent on both the mother and baby. This study investigates the effect of mother?s pre-pregnancy weight and gestational weight gain on full-term newborn bilirubin levels in the first 15 days. The study included 208 newborns and their mothers that lacked any risk factor concerning jaundice, dependent on the mother and baby. The study recorded mothers? pre-pregnancy height, weight, body mass index (BMI), gestational weight gain as well as newborn weight at birth, hematocrit levels at day 2 and total serum bilirubin levels at days 2, 5 and 15. Based on Institute of Medicine?s (IOM) ?Gestational Weight Gain Guidelines of 2009?, newborns were separated into 3 groups: mothers who gained weight within the recommended limits, those who gained more and those who gained less. The hematocrit level of babies whose mothers gained more weight than recommended was significantly higher compared to the other groups (p < 0.05). The bilirubin level measured on day 5 of babies whose mothers gained more weight than recommended was significantly higher than those mothers who gained less weight than recommended. Similarly, bilirubin level measured on day 15 of babies whose mothers gained more weight than recommended was significantly higher than those mothers who gained less weight than recommended and those who gained weight within recommended limits (p < 0.05). A statistically significant relation was found between the pre- pregnancy BMI level of mothers? who gained more weight than recommended and baby?s hematocrit level at day 2 (p < 0.05). Conclusively we found that the mother?s pre-pregnancy BMI and gestational weight gain had an effect on the bilirubin level in the first 15 days of the baby.