Yenidoğan sıçanlarda omega-3 yağ asitlerinin hiperoksik akciğer hasarı üzerine etkileri
The effects of omega-3 fatty acids on the newborn rat hyperoxic lung injury
  1. Tez No: 390923
  2. Yazar: ERDOĞAN GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bronkopulmoner displazi preterm bebeklerde önemli bir morbidite nedenidir. İnflamasyon hastalığın patogenezinde merkezi rol oynar. Omega-3 yağ asitlerinin ise antiinflamatuar etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada omega-3 yağ asidi desteğinin hiperoksik akciğer hasarı üzerine olan etkisini araştırdık. Üç günlük yenidoğan sıçanlar, iki hafta süreyle oksijen konsantrasyonu %90-95 olan hiperoksik ortamda tutularak deneysel hiperoksik akciğer hasarı oluşturuldu. Sıçanlar plasebo, düşük doz omega-3 ve yüksek doz omega-3 olarak üç gruba ayrıldı. İki haftalık çalışma süresinde düşük ve yüksek doz omega-3 grubuna sırasıyla 300 ve 600 mg/kg/gün omega-3 (DHA ve EPA) verilirken, plasebo grubuna aynı miktarda serum fizyolojik verildi. İki haftalık çalışma sonunda tüm sıçanların akciğerleri çıkarılarak ışık mikroskobisi altında morfolojik değerlendirme yapıldı. Ortalama kord uzunluğu (Lm), alveolar yüzey alanı (SA) ve alveol duvar kalınlıkları (Wt) hesaplanarak gruplar arasındaki istatistiksel fark araştırıldı. Gruplar arasında benzer alveol gelişimi gözlendi. Ortalama Lm değerleri arasında fark gözlenmedi. Alveolar yüzey alanı yüksek doz omega-3 grubunda daha yüksek bulunsa da aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Bronchopulmonary dysplasia is a significant reason of morbidity for preterm infants. Inflammation has a central role in the pathogenesis of BPD. Omega-3 fatty acids are known to have anti-inflammatory effects. We look into the effects of omega-3 fatty acid supplementation on the hyperoxic lung injury in this study. Three days-old newborn rats have been kept in a hyperoxic chamber containing %90-95 O2 for two weeks. Rats have been divided into three groups as placebo, low and high dosage omega-3. Throughout the two weeks study time, 300 and 600 mg/kg/day omega-3( DHA and EPA) has been given to low and high dosage omega-3 groups respectively, although same portion of serum physiologic has been given to placebo group. At the end of study time, morphological evaluation of the lungs all rats has been carried out under the light microscopy. By calculating the mean cord length (Lm), alveolar surface area (SA) and alveolar wall thickness (Wt), the statistical difference between the groups has been researched. The difference between the average Lm values is not observed. Although higher alveolar surface has been detected in high dosage omega-3 group, no statistically significant difference has been observed. The difference of alveolar wall thickness between placebo and high dosage omega-3 group has been evaluated statistically significant (plasebo = 17,8±2.3 ?m, low dosage omega-3 = 15,6±2,5 ?m, high dosage omega-3 = 14,2±2 ?m) (p=0,02). As a conclusion, it has been detected that omega-3 fatty acids does not have explicit effect on hyperoxic lung injury but it prevents alveolar wall thickening to a certain extend.