Rat intraabdominal sepsis modelinde karnitinin böbrek hasarına ve metabolik değişikliklere etkisi
The effects of carnitine on damage of renal tissue and metabolic alteration among the model of rat intraabdominal sepsis
- Tez No: 390929
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sepsis, organizmadaki bütün organ ve sistemleri etkileyen, enfeksiyona karşı oluşan sistemik inflamatuar bir yanıttır. Proinflamatuvar sitokinler olan TNFalfa, IL-1, IL-6 ve antiinflamatuvar bir sitokin olan IL-10 sepsis patogenezinde rol alan temel sitokinlerdir. Klasik sepsis tedavisi genel olarak kaynak kontrolü, antibiyoterapi ve destek tedavilerinden oluşmaktadır. Sepsiste mortalite oranı günümüzde çok gelişmiş merkezlerde bile % 30 ? 60 oranlarında seyretmektedir. Akut böbrek yetmezliği insidansı sepsiste %19, ağır sepsiste %27 ve septik şokta %51? dir. Sepsisteki akut bobrek yetmezliği patogenezinde başlıca sistemik ve lokal mediyatorler, nötrofil-endotel etkileşimleri, mikrovasküler trombozlar, renal hipoperfüzyon ve reperfüzyon hasarı suçlanmıştır. Akut böbrek yetmezliğindeki renal hücre ölümü, nekrozun yanı sıra apoptozise de bağlıdır. Karnitin enerji üretimi ve yağ asidi metabolizmasında hayati öneme sahip yarı esansiyel bir aminoasittir. Rat sepsis modellerinde intraperitoneal karnitin uygulaması yapılan çalışmalarda septik şok oluşturulan ratların sitokin profiline olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda karnitinin sepsiste oluşabilecek böbrek hasarını engelleyici etkisi olup olmadığını araştırmayı planladık. Çalışmamızda çekal ligasyon ve perforasyon yöntemiyle oluşturulan rat sepsis modelinde intraperitoneal uygulanan karnitin tedavisinin proinflamatuvar ve antiinflamatuvar sitokin düzeylerinde yaptığı değişiklikleri, dolayısıyla da inflamatuar sürece olan etkisini ve böbrek fonksiyonlarına olan etkisini incelemeyi amaçladık. Sonuç olarak proinflamatuvar sitokin düzeylerindeki anlamlı farklılıkları ve böbrek histopatolojik incelenmesi sonuçlarını dikkate aldığımızda sepsis tedavisinde antibiyotik tedavisine eklenen karnitinin inflamatuvar süreci baskılayarak ve böbrek fonksiyonlarını iyi yönde etkileyerek sağkalım oranlarına olumlu etki edebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a systematic inflammatory reaction that affects all organs and systems above the organism , occurs against to infection. TNF alfa, IL-1 and IL-6 are the pro-inflammatory and IL-10 is anti- inflammatory cytokines which play key role in sepsis pathogenesis. Classical sepsis therapy is generally comprised of source control, antibiotherapy and supportive treatment. The rate of mortality in sepsis is about % 30 ? 60 also in the developed centers. The incidance of acute renal insufficiency in sepsis is % 19, in serious sepsis is % 27 and in sepsis shock is % 51. The basic sistematic and local mediators, nörofil-endotel effects, microvasculer thrombosis, renal hipoperfusion and reperfusion detriment are accused in pathogenis of acute renal insufficiency in sepsis. The death of cell in acute renal insufficiencyis is not only depending on necrosis but also on apoptosite. Carnitine is a half essantial amino acid that has a vital importance in production of energy and fat acid metabolizm. In the rat sepsis models created carnitine indicates that the rats septic shocked in labor has an positive impact on cytokine profile . We planned in our study to display if carnitine has an effect that prevents from injuring renal or not. İn our study, we aimed to show the effect of ip carnitine medication in sepsis model of rat done with ceacal ligation and perforation to proinflamatuar and antiinflamatuar process and renal fuctions. In conclusion, considering significant differences in pro-inflammatory cytokine levels, the results of histopathologyc examines, decrease in oxidative stress and apopitosis markers we suggest that carnitine therapy added to the antibiotherapy in sepsis have positive effects on inflammatory process and renal functions.