Rat intraabdominal sepsis modelinde karnitinin karaciğer hasarına ve metabolik değişikliklere etkisinin incelenmesi
The effect of carnitine on liver tissue damage and metabolic alteration among the rat intraabdominal sepsis model
- Tez No: 390930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sepsis, tüm organ ve sistemleri etkileyen endojen mediyatörlerin aracılık ettiği, sistemik inflamatuvar bir tablodur. Proinflamatuvar sitokinler TNFalfa, IL-1, IL-6, IL-8, IFNgama ve antiinflamatuvar sitokinler TGF-ß, IL-4, IL-10, sepsis patogenezinde rol oynayan temel sitokinlerdir. Sepsis tedavisi kaynak kontrolü, antibiyoterapi ve destek tedavilerinden oluşmaktadır. Çalışmamızda sepsis modeli oluşturulan ratlarda karnitin kullanımının karaciğer doku hasarı ve metabolik değişikliklere olan etkisini histopatolojik ve biyokimyasal parametreler ile inceledik. Her bir grupta 7 adet olacak şekilde toplamda 21 rat rastgele yalancı opere, sepsis ve sepsis+karnitin gruplarına ayrıldı. Yalancı opere grubuna sadece batın diseksiyonu yapıldı. Sepsis ve sepsis+karnitin gruplarına batın diseksiyonunu takiben çekal ligasyon perforasyon uygulandı. Cerrahi işlem sonrası yalancı opere ve sepsis gruplarına 6.,30. ve 54. saatlerde 1ml serum fizyolojik intraperitoneal olarak verildi. Sepsis+karnitin grubuna ise 1 ml serum fizyolojik içerisinde çözdürülen 100 mg/kg karnitin intraperitoneal olarak verildi. 60. saatte kan ve doku örneklerinin alınmasını takiben tüm ratlar sakrifiye edildi. Doku örnekleri ile histopatolojik değerlendirme yapıldı. Oksidatif stres belirteci olarak doku malondialdehit düzeyleri ve inflamasyon belirteci olarak doku myeloperoksidaz değerlendirildi. Serum inflamasyon belirteci sitokinler olarak TNF-?, IL-1, IL-6 ve IL-10 düzeyleri ölçüldü. Sepsis+karnitin grubunun histopatolojik değerlendirmesinde sepsis grubuna göre hepatosit hasarı ve dejenerasyonu, portal inflamasyon, fokal nekroz, santral ven konjesyonu, vakuolizasyon, sinüzoidal dilatasyon ve hepatosit rejenerasyonu konusunda daha iyi sonuçlar elde edildi. Yine bu grupta, biyokimyasal değerlendirmede karaciğer enzimleri AST, ALT ile sitokinler TNF-?, IL-1, IL-6, IL-10 ve doku MDA MPO düzeylerindeki artışın sepsis grubuna göre daha düşük olduğu tespit edildi. Öne çıkan bir değerlendirme de karnitin kullanılan gurupta hepatosit rejeneresyonunun görülmüş olmasıdır. Histopatolojik ve biyokimyasal verilere bağlı olarak sepsiste karnitin kullanımının dokudaki inflamasyonu ve oksidatif stresi baskılayarak karaciğer dokusu hasar skorunu azalttığı ve serumdaki sitokin seviyelerinde olumlu bir etkisi olduğunu değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a systematic inflammatory reaction intermediated by endogenous mediators and effects all organs and systems. Pro-inflammatory cytokines, TNF-alpha, IL-1, IL-6, IL-8 and IFN-gamma and anti-inflammatory cytokines TGF-beta, IL-4, IL-10 are basic cytokines which play a role in sepsis pathogenesis. Treatment of sepsis includes source control, antibiotherapy and supportive treatment. In our study we investigated the effects of carnitine usage on liver tissue damage and metabolic changes by histopathological and biochemical parameters in rats with sepsis model. 21 male rats were randomly divided into 3 groups : 1-Pseudo Operated (n=7), Sepsis n=7) and Sepsis+Carnitine (n=7). Only laparatomy was performed in the pseudo operated group. In sepsis and sepsis+carnitine groups following abdominal dissection caecal ligation and puncture was performed. At the postoperative period 1ml of saline was administeredto both pseudo operated and sepsis groups intraperitoneally at 6th, 30th and 54th hours. At the same time checkpoints 100mg/kg carnitine was administered to sepsis+carnitine group. At the end of the study at 60th hour all rats were sacrificed after gathering blood and tissue samples. Histopathologic evaluation was performed with the tissue samples. Tissue malondialdehyde and myeloperoxidase was measured for oxidative stress and inflammation respectively. For inflammation markers of serum cytokines TNF-?, IL-1, IL-6 ve IL-10 were measured. In histopathological examination of sepsis+carnitine group better results was achieved in hepatocyte damage and degeneration, portal inflammation, focal necrosis, central venous congestion, vacuolization, sinusoidal dilatation and hepatocyte regeneration than the sepsis group. The increase in biochemical assessment of liver enzymes ALT, AST and cytokines TNF-?, IL-1, IL-6, IL-10 and MDA MPO levels were found to be lower than those of sepsis. As a featured assessment hepatocyte regeneration was only seen in the sepsis+carnitine group. Depending on the histopathological and biochemical data, using carnitine in sepsis decreases the serum cytokine levels and damage in the liver tissue via supressing the oxidative stress and inflammation both in blood and tissue.