Levosimendan ve n-asetilsisteinin karaciğer iskemi/reperfüzyon hasarına olan etkisinin hayvan modelinde incelenmesi
Investigation of the efficacy of levosimendan and n-acetylcysteine on liver ischemia/reperfusion injury
- Tez No: 390928
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada amacımız ratlarda oluşturulan karaciğer iskemi/reperfüzyon modelinde; bir inotropik ajan olan levosimendan ile bir antioksidan ve glutatyonun öncüsü olan N-asetilsisteinin karaciğer iskemi/reperfüzyon hasarına olan etkilerini incelemektir. 38 rat randomize 5 gruba ayrıldı. Gruplara iskemi öncesinde belirlenen miktar ve sürede serum fizyolojik, N-asetilsistein, Levosimendan ve N-asetilsistein ile Levosimendanın yükleme dozları verildi ve infüzyon çalışma sonuna kadar devam etti. Hepatik pedikül atravmatik damar klembi ile ligate edildi ve 60 dk iskemi oluşturuldu. Sonrasında klemp açıldı ve 60 dk reperfüzyon sağlandı. Deney sonrası alınan karaciğer doku örneklerinden histopatolojik inceleme yapıldı ve doku MDA ve MPO bakıldı. Alınan kan örneklerinden ise serum TNF-?, AST, ALT ve MPO düzeyleri çalışıldı. Histopatolojik hasar skoru, plazma MPO, AST, ALT, ve doku MPO değerleri çalışma gruplarında kontrol grubundan anlamlı düşük bulundu. Çalışmamızın sonuçlarına baktığımızda karaciğer iskemi reperfüzyon hasarında N-asetilsistein ve levosimendanın ayrı ayrı ve birlikte kullanımı inflamasyon ve oksidatif stresi baskılayarak karaciğer iskemi reperfüzyon hasarını azaltmakdadır.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study, to examine effects of levosimendan, which is a inotropic agent in phosphodiesterase inhibitors group and N-acetylcysteine which is an antioxidant and glutathione precursor, on hepatic ischemia / reperfusion in rat model. 38 rats were divided randomly into five groups. Before ischemia normal salin, levosimendan, N-acetylcysteine, levosimendan with N-acetylcysteine were given in calculated dose and specified time for loading dose and infusion continued to end of the study.Hepatic pedicle was ligated with atraumatic vascular clamp and ischemia was induced in 60 minutes. After clamp was opened and 60 minutes reperfusion was performed. After the experiment, liver tissue samples were taken, examinated about histopathological and tissue MDA and MPO. Blood samples were taken from the serum, TNF-?, AST, ALT and MPO levels were examinated. Histopathological and serum AST, ALT, MPO and tissue MPO levels were found significantly decreased in the study groups than control. Looking at the results of our study, N-acetylcysteine and levosimendan reduce hepatic ischemia-reperfusion injury, when used together or alone by suppression of inflammation and oxidative stress