Nebivololün miyokardiyal iskemi-reperfüzyon hasarına olan etkisinin ve mekanizmalarının deney hayvan modelinde incelenmesi
The effects and mechanisms of nebivolol against myocardial ischemia-reperfusion injury; an experimental study
- Tez No: 390934
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER KARDEŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda oluşturulan bölgesel miyokardiyal iskemi-reperfüzyon modelinde, nebivololün iskemi-reperfüzyon hasarı üzerindeki etkisinin ve mekanizmalarının incelenmesidir. Çalışma, 26 adet erkek Wistar-Albino suşu sıçan üzerinde, üç grup oluşturularak yapıldı. Grup 1 (n=8) yalancı operasyon grubu, grup 2 (n=10) iskemi-reperfüzyon kontrol grubu ve grup 3 (n=8) nebivolol tedavi grubu idi. Çalışmada, 30 dakika LAD iskemisi ve ardından 120 dakika reperfüzyon modeli kullanıldı. Reperfüzyonun başında, grup 3?e 0.5 mg/kg nebivolol, grup 2?ye ise nebivololün taşıyıcısı intraperitoneal olarak verildi. Reperfüzyon süresi bitiminde, kan ve sol ventrikül dokusu örnekleri alınarak deneye son verildi. Kan örneklerinden, CK-MB, troponin I, nitrik oksit sentaz (NOS) proteinleri (eNOS, iNOS, nNOS), TNF-?, miyeloperoksidaz (MPO), malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx); doku örneklerinden ise, kardiyak enzimler dışındaki belirteçler çalışıldı. Herbir gruptan 2?şer adet sıçan, NOS proteinlerinin immünohistokimyasal analizi için kullanıldı. Nebivolol grubunda (grup 3), grup 2?ye göre troponin I değerlerinin ortalama olarak daha düşük olduğu bulundu (sırasıyla 173.4±51.7 ng/l, 181.8±29.4 ng/l; p>0.05). Nebivolol grubunda serum endotelyal NOS (eNOS) düzeylerinin ortalama olarak arttığı (sırasıyla 21.1±1.1 µg/l, 19.4±2.3 µg/l; p>0.05), serum ve dokuda daha düşük inflamatuar belirteç seviyelerinin olduğu tespit edildi (p>0.05). İmmünohistokimyasal incelemede, doku NOS proteinlerindeki artışın, reperfüzyon sonunda kontrol grubunda devam ettiği, nebivolol grubunda ise bazal seviyeye yakın olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects and mechanisms of nebivolol against myocardial ischemia-reperfusion injury in rats with regional myocardial ischemia-reperfusion model. In the present study, 26 male Wistar-Albino rats were divided into 3 groups: group 1 (sham operated, n=8), group 2 (ischemia-reperfusion control, n=10) and group 3 (nebivolol treated, n=8). Rats were subjected to 30 min of LAD ischemia followed by 120 min of reperfusion. At the beginning of reperfusion, 0.5 mg/kg nebivolol and vehicle at the same amount was administered intraperitoneally to group 3 and group 2, respectively. Blood samples were collected and left ventricle was excised at the end of reperfusion period. CK-MB, troponin I, nitric oxide synthase (NOS) proteins (eNOS, iNOS, nNOS), TNF-?, myeloperoxidase (MPO), malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx) were analysed from blood samples. All of these parameters except cardiac enzymes were also analysed from tissue samples. In each group, 2 rats were sacrificed for immunohistochemical analysis of NOS proteins. In nebivolol group (group 3), mean troponin I levels were lower as compared with group 2 (173.4±51.7 ng/l vs. 181.8±29.4 ng/l; p>0.05). In nebivolol group, mean endothelial NOS (eNOS) levels in serum were higher (21.1±1.1 µg/l vs. 19.4±2.3 µg/l; p>0.05) and inflammatory parameters were lower both in serum and tissue (p>0.05 for both). Immunohistochemical study showed that increased tissue NOS proteins were persisting at the end of reperfusion period in control group, but almost at basal levels in nebivolol group. Additionally, in nebivolol group, as a parameter of oxidative stress, malondialdehyde levels were significantly reduced both in serum and tissue samples (group 3: 0.5±0.3 µmol/l vs. group 2: 1.7±0.4 µmol/l; group 3: 22.1±6.3 nmol/gr protein vs.