Diyabetik ayak hastalarında tedavi modalitelerinin sonuca etkisi ve komorbidite faktörlerinin retrospektif değerlendirilmesi
The effects of treatment modalities on outcome in diabetic foot patients and retrospective evaluation of comorbidities
- Tez No: 390935
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN RODOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Diyabetik ayak, diyabetin kronik komplikasyonları arasında hastanede en uzun süre kalışa sebep olan ve amputasyona hatta ölüme kadar giden sonuçları olan bir sorundur. Diyabetik ayak tedavisi son derece komplike ve hassasiyet isteyen bir konudur. Bu amaçla tedavide tek hekimin sorumluluk almasındansa multidisipliner bir yaklaşımla tedavi uygulanması daha faydalı olacaktır. Biz bu çalışmada son iki yıl içinde hastanemiz bünyesinde görülen diyabetik ayak hastalarının tedavi modalitelerinin sonuca etkisini, komorbidite faktörlerinin retrospektif değerlendirmesini yapmak istedik. Değerlendirmeye alınan 166 hastanın 112?si erkek 54?ü kadın idi. Erkek kadın oranı yaklaşık 2/1 olarak bulunmuştur. Cinsiyetin major amputasyon yapılan hastalardaki üstünlüğü gösterilememiştir. Diyabet süresi ortalama olarak 18,5 yıl olarak saptandı. Ancak hastalar değerlendirildiğinde majör amputasyon ile diyabet süresi arasında anlamlı istatistiksel bir fark görülmemiştir. Hastaların geliş açlık kan şekeri (AKŞ) değerleri 185 mg/dl, hemoglobin A1c ( HbA1c) değerleri ise ortalama 7,52 olarak bulunmuştur. Bu da bize hasta grubumuzdaki kötü glisemik kontrolü göstermiştir. Yapılan değerlendirmede glisemi regulasyonu major amputasyonla ilişkilendirilememiştir. Tedaviye alınan hastalar konservatif, minör amputasyon grubu, majör amputasyon grubu olarak üç gruba ayrıldı. Sonrasında majör amputasyon grubu ile konservatif tedavi edilen hastalar ve minör amputasyon yapılan hastalar bir grup olarak karşılaştırılmıştır. Periferik arter hastalığı (PAH) ve nöropatinin yanında Kronik böbrek yetmezliği (KBY) ve majör amputasyon grubu arasında anlamlı bir istatistiksel ilişki olduğu görülmüştür. Hastaların bir bölümünün son evrede müracaat ettiği gözlenmiş olup yapılan istatiksel analizle multidisipliner çalışmanın majör amputasyonu önlemede etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot is one of chronic complications of diabetes which causes the longest hospitalization and a problem ends up with amputation even death. Therefore in treatment process multidiciplinary approach will be more beneficial rather than one doctor follow-up. In this study we evaluated the effects of treatment modalities on outcome in diabetic foot patients in our hospital last two years and analyse the comorbidities retrospectively. In the study 166 patients evaluated, 112 men and 54 women. Men/women ratio was approximately 2/1. We could not show any advantage of sex in major amputation patients. The mean diabetes duration was 18.5 years. However there was no statistically significant relation between diabetes duration and major amputation. The mean fasting blood glucose level was 185 mg/dl, mean HbA1c level was 7.52. These shows poor glycemic control in our patient group. No relation was found between glycemic regulation and major amputation. Treated patients divided into three groups; conservative, minor and major amputation. Major amputation group compared with conservative and minor amputation group as one afterwards. There was a statistically significant relation between peripheral vascular disease (PVD), neuropathy and also chronic renal failure with major amputation. It is seen that some of the patients appealed at the last stage and statistical analyses showed that multidiciplinary approach is effective preventing major amputation.