Karpal tünel sendromunda lokal kortikosteroid tedavisinin hastalık şiddeti ve nöropatik yakınmalar üzerine etkilerinin DN 4 ve lanss skalaları ile değerlendirilmesi
Evaluating effects of local corticosteroid therapy on disease severity and neuropathic complaints BY DN4 and lanss scales in carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 390936
  2. Yazar: TANER DANDİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Karpal tünel sendromunun genel toplumdaki prevalansı %3 civarındadır. Nöropatik ağrı skalaları 2001 yılından bu güne nöropatik ağrının değerlendirilmesinde, takip ve tedavisinde sık olarak kullanılmaktadırlar. DN4 ve LANSS ağrı anketleri çoğunluğunu radikulopati ve polinöropatili hastaların oluşturduğu gruplara tedavi öncesi ve sonrası uygulanmış, sonuçlar klinik ve elektrofizyolojik bulgularla karşılaştırılmıştır. Ancak karpal tünel sendromunda henüz buna benzer bir çalışma yapılmamış, hastalığın şiddeti ile nöropatik ağrı arasındaki ilişki, tedavi öncesi ve sonrasında incelenmemiştir. Bu çalışmada Karpal Tünel Sendromunda lokal kortikosteroid tedavisinin hastalık şiddeti ve nöropatik yakınmalar üzerine etkilerinin DN4 ve LANSS skalaları ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Nöropatik yakınmaları olan ve sinir iletim çalışmaları ile karpal tünel sendromu tanısı alan, elektrofizyolojik parametrelerle ve BCTQ ile şiddeti belirlenen, yaşları 22 ile 65 arasında değişen 41 karpal tünel sendromlu hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara, cerrahi olmayan tedaviler içerisinde son çalışmalarda dahil olmak üzere halen en etkili tedavi yöntemi olarak belirtilen karpal tünel içine lokal steroid enjeksiyonu uygulandı ve enjeksiyon sonrası 2. ayda hastalara enjeksiyon öncesi sorgulanan anketler ve sinir iletim çalışmaları tekrarlandı. Nöropatik yakınmaların değerlendirilmesinde sık olarak kullanılan DN4 ve LANSS skorları ile elektrofizyolojik şiddet arasında gerek tedavi öncesi gerek tedavi sonrası kaşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Bu bulgu nöropatik yakınmaların tedavisinin elektrofizyolojik bulgulardan bağımsız olarak planlanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The prevalence of carpal tunnel syndrome in the general population is about 3%. Since 2001, neuropathic pain scales have been used in the assessment, treatment, and follow-up of neuropathic pain. DN4 and LANSS pain questionnaires have been applied to groups, mostly consisted of radiculopathy and polyneuropathy cases, before and after treatment, and the results have been compared with the electrophysiologic findings. However, there is yet no such study focusing on carpal tunnel syndrome and the relationship between disease severity and neuropathic pain before and after treatment. In this study, we aimed to evaluate the effects of local corticosteroid therapy on disease severity and neuropathic complaints by DN4 and LANSS pain questionnaires in carpal tunnel syndrome. Forty-one patients aged 22-65 years and diagnosed with carpal tunnel syndrome by nerve conduction studies who were also found to have a neuropathic symptom and evaluated with BCTQ, were included in the study. All the patients received local steroid injection into the carpal tunnel which is still known as the most effective treatment method among non-surgical options, while the questionnaires and nerve conduction studies were performed before and 2 months after the injection. Electrophysiologic severity exhibited no statistically significant relationship with DN4 and LANSS scores, commonly used scales in the assessment of neuropathic complaints, before and after treatment in CTS patients (p>0.05). This finding suggests that the treatment of neuropathic complaints should be planned independently from the electrophysiologic findings.