Ülseratif kolit hastalarında prohibitin-2 ve stomatin benzeri protein-2 aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation the activitiy of prohibitin-2 and stomatin like protein-2 in patients with ulcerative colitis
- Tez No: 390949
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÖNCÜ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ülseratif Kolit Hastalarında Prohibitin-2 ve Stomatin benzeri protein-2 Aktivitesinin değerlendirilmesi Ülseratif kolit patogenezi tam olarak anlaşılamamıştır. Kontrol edilemeyen inflamasyon ve oksidatif süreç ile kolon epitelinde oluşan hasar ülseratif kolitte klinik ve patolojik bulguların oluşmasına neden olur. Prohibitin-2 ve stomatin benzeri protein-2 aynı ailenin üyesi olan, yapısal proteinlerdir. Prohibitinin anti-inflamatuar ve anti-oksidatif özellikleri bulunmaktadır. Deneysel kolit modelleri ile sınırlı sayıdaki inflamatuar barsak hastalığı olan bireylerde prohibitin seviyelerinin azaldığı ve bu molekülün deneysel kolitte tedavi etkinliğinin bulunduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada prohibitin-2 ve stomatin benzeri protein-2 proteinlerini immünhistokimyasal boyama yöntemi ile ülseratif kolit hastaları ve kontrol grubunun kolon biyopsilerinde semikantitatif olarak inceledik. Her iki protein ile ülseratif kolitin klinik, endoskopik, histopatolojik ve laboratuar parametreler ile ilişkisini değerlendirdik. Prohibitin-2 seviyeleri hasta grubunda kontrol grubuna göre daha düşüktü. Prohibitin-2 boyanması ile hastalığın çeşitli aktivite parametreleri arasında pozitif korelasyon mevcuttu. Stomatin benzeri protein-2 ise hasta grubunda kontrole göre kuvvetli boyandı. Hasta grubunda prohibitin-2 ve stomatin benzeri protein-2 arasında pozitif korelasyon bulundu. Sonuç olarak, prohibitin-2 ülseratif kolitte hastalık aktivitesinin belirlenmesinde değerli bir belirteç olabilir. Stomatin benzeri protein-2 ile hastalığın aktivite parametreleri arasında bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Activitiy of Prohibitin-2 and Stomatin Like protein-2 In Patients With Ulcerative Colitis The pathogenesis of ulcerative colitis is not entirely understood. Clinic and pathologic findings are the results of uncontrollable inflammation and oxidative process on colonic epithelial cells. Prohibitin-2 and stomatin like protein-2 are structural proteins from the same family. Prohibitin-2 has anti-inflammatory and anti-oksidative properties. In experimental colit models and studies with limited number of patients, prohibitin is low expressed in colonic mucosa when compared to healthy controls and also suggested as a therapeutic agent in experimental colitis. In this study we investigated prohibitin-2 and stomatin like protein-2 protein expressions in patients with ulcerative colitis and healthy controls semiquantitatively by immunhistochemical method. The relation between clinic, histologic, endoscopic, laboratuary activities of the disease and the immunhistochemical indexes of these proteins are also evaluated. Immunhistochemical expressions of prohibitin-2 were lower in ulcerative colitis group than controls, but stomatin like protein-2 were higher than controls. The relation between immunhistochemical indexes of prohibitin-2 and the different disease activities were positively corraleted. A relation between prohibitin-2 and stomatin like protein-2 proteins were also found. As a result, prohibitin-2 may serve as a valuable new biomarker for predicting the severity of ulcerative colitis. There is not a relation between stomatin like protein-2 and the activation parameters of the disease.