Kronik böbrek hastalığı evrelerine göre plazma stweak düzeylerinin araştırılması
Researching plasma stweak levels in chronic kidney disease stages
  1. Tez No: 390948
  2. Yazar: MAHMUT GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Plazma solubl Tümör Nekroz Faktör Benzeri Zayıf Apopitoz İndükleyici (TWEAK) düzeylerinin kronik böbrek hastalığında azaldığını göstermeyi amaçladık. Daha önceki çalışmalarda plazma sTWEAK düzeyinin kronik böbrek hastalığı (KBH) ve kardiyovasküler hastalık (KVH) varlığı ile ilişkili olduğu gösterildiği için, KBH olanlarda sTWEAK düzeylerinin, hesaplanan GFH düşüşü ile ve genellikle buna eşlik eden artmış endotel disfonksiyonu ile ilişkili olabileceği hipotezini kurduk. YÖNTEMLER: Farklı KBH evrelerinde olan 199 hastada (%51 kadın; yaş 51±12 yıl) plazma sTWEAK düzeyleri ile KBH evrelerinin ilişkisi ve sTWEAK konsantrasyonu ile high-sensivity C reaktif protein (hs CRP) ve HOMA birlikteliğini çalıştık. SONUÇLAR: GFH düzeylerinde azalma ile birlikte sTWEAK düzeylerinde kademeli olarak azalma gözlendi. Plazma sTWEAK düzeyleri, KBH'ın tüm evrelerinde azaldı ve GFH ile güçlü bir şekilde korelasyon gösterdi. sTWEAK ve hsCRP arasında negatif korelasyon (p0.05). SONUÇ: GFH' daki düşüşe, plazma sTWEAK düzeylerinde kademeli azalma eşlik etmektedir. Bizim çalışmamız, sTWEAK ile hsCRP arasında anlamlı ve bağımsız olarak korelasyon göstermesi KBH hastalarında sTWEAK ve endotel disfonksiyonu arasında bir ilişkinin var olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Recently, we aimed to show that soluble TNF-like weak inducer of apoptosis (sTWEAK) plasma levels are diminished in chronic kidney disease (CKD) patients. Because of previous studies showed that sTWEAK plasma level has been associated with the presence of CKD and cardiovascular disease, we hypothesized that in patients with CKD, sTWEAK levels may relate to the increased prevalence of endothelial dysfunction that usually accompanies the decline of estimated GFR (eGFR). METHODS: We studied 199 patients with different stages of CKD (51% female;age 51±12 yr), testing the association between sTWEAK plasma levels and CKD stages and the relationship between high-sensitivity C reactive protein (hsCRP), HOMA and sTWEAK concentrations. RESULTS: A gradual decrease in sTWEAK was observed as eGFR decreased. Soluble TWEAK plasma levels were diminished in all stages of CKD and strongly correlated with eGFR. Negative correlation between sTWEAK and hsCRP (p0.05). CONCLUSION: A decline in eGFR is accompanied by gradual reductions in sTWEAK plasma levels. Because sTWEAK strongly and independently correlated with CRP, our study suggests novel links between sTWEAK and endothelial dysfunction in patients with CKD.