Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığında mikroveziküler steatoz sıklığı ve önemi
  1. Tez No: 390951
  2. Yazar: GÜRKAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL NURİ ERÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı (AOYKH) en sık görülen kronik karaciğer hastalığı olmasının yanısıra, karaciğer sirozunun en önemli nedenlerinden biridir. Histolojik olarak genellikle makroveziküler steatoz ile seyretmesine ragmen, bu tabloya değişen oranlarda mikroveziküler steatoz da eşlik edebilir. AOYKH' nda mikroveziküler steatoz sıklığı ve bunun klinik önemi ile ilişkili yeterli sayıda çalışma yoktur. Bu çalışmada, AOYKH' nda mikroveziküler steatoz sıklığı ve öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, karaciğer iğne biyopsisi ile histopatolojik olarak AOYKH tanısı konulan toplam 191 erkek olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm olguların histopatolojik değerlendirmesi, tek bir uzman karaciğer patoloğu tarafından yapıldı. Olguların histopatolojik değerlendirmesinde, %69.6' sında (n=133) izole makroveziküler steatoz ve %30.4' ünde (n=58) ise makroveziküler steatoza değişen oranlarda mikroveziküler steatozun eşlik ettiği tespit edildi. Mikroveziküler steatozun eşlik ettiği olgularda, diğer gruba göre balonlaşma hasarının belirgin şekilde daha fazla olduğu saptandı. (p=0.019) Diğer yandan, mikroveziküler steatoz saptanan olgularda, izole makroveziküler steatoz ile seyreden olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha fazla megamitokondri tespit edildi. (p=0.036) Bunların dışında, her iki grup arasında demografik veriler ve biyokimyasal parametreler yönünden anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak, mikroveziküler steatozun eşlik ettiği AOYKH olgularında balonlaşma hasarının ve oksidatif stes ile ilişkili gibi görünen megamitokondrinin belirgin olarak daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu nedenle, mikroveziküler steatoz saptanan AOYKH olgularının son dönem karaciğer yetmezliğine ilerlemesi yönünden daha sıkı takip edilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir. Ancak, mikroveziküler steatozun AOYKH' ndaki rolünün daha iyi anlaşılması için uzun süreli takip çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic faty liver diasese (NAFLD), is the most common chronic liver disease, as well as one of the major causes of cirrhosis. Histological course of steatosis is usually macrovesicular, but microvesicular steatosis may be accompanied by varying degrees. There is no sufficient clinial trial about its prevalence and significance. In this study, we aimed to evaluate prevalence and significance of microvesicular steatosis in subjecy with NAFLD. A total of 191 male subjects with histologically proven NAFLD were evaluated retrospectively in this study. Histopathological evaluation of all patients were performed by a single expert liver pathologist. Among of 191 liver biopsies included, 58 (30.4%) had microvesicular steatosis. No demographic and biochemical differences were noted between patients with or without microvesicular steatosis. The presence of microvesicular steatosis was associated with higher grade balooning injury. (p=0.019) On the other hand, Megamitochondria was more frequently detected in patients with microvesicular steatosis than isolated macrovesicular steatosis. (p = 0.036) In conclusion; in NAFLD patients with microvesicular steatosis, ballooning injury and megamitochondria, which seems to be associated with oxidative stress were detected more frequently than patients with isolated macrovesicular steatosis. NAFLD patients with microvesicular steatosis should be followed in terms of the progression risk to end stage liver disease. Longitudinal studies are needed to further characterize the role of microvesicular steatosis in NAFLD.