Serum psa değeri 3-10 NG/ML olan hastalarda ilk biyopsi kararı vermede manyetik rezonans görüntüleme ve PCA3' ün katkılarının değerlendirilmesi
Assessement of PCA3 and multiparametric mri when deciding initial prostate biopsy in patients whose psa level is between 3-10 NG/ML
  1. Tez No: 390959
  2. Yazar: SEZGİN OKÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SOYDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Prostat kanseri erkeklerde sık görülen bir kanser türüdür. Günümüzde prostat kanseri tanısında PSA, parmakla rektal muayene, TRUS kullanılmaktadır. Bu yöntemler ile kanserden şüphelenildiğinde altın standart yöntem olan TRUS eşliğinde prostat biyopsisi yapılmaktadır. Bu yöntemle bazı tümörler kaçırılabildiği gibi, bir çok gereksiz biyopsi de yapılmaktadır. Serum PSA değeri 3 ile 10 ng/ml arasında değişen ve parmakla rektal muayenesi normal olan hastalar prostat kanseri varlığı açısından gri bölge olarak değerlendirebileceğimiz bir grubu oluşturmaktadır. Bu grupta da tanı koyabilmek için bir çok gereksiz biyopsi yapılmaktadır. Biyopsi öncesi hastalarda oluşan anksiytete ve sonrasındaki komplikasyonlar biyopsilerin çok da masum olmadıklarını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada serum PSA değeri 3 ile 10 ng/ml arasında değişen ve rektal muayenesi normal olan hasta grubunda ilk biyopsi kararı verirken PCA3 ve MRG' nin katkısını değerlendirmeyi amaçladık. Her hastaya biyopsiden bir hafta önce multiparametrik MRG çekildi. Biyopsi öncesi prostat masajı sonrasında 20-30 cc ilk idrar alındı. Daha sonra PCA3' ün , MRG' nin ve birlikte duyarlılık, özgüllük, PPD, NPD' si hesaplanarak karşılaştırıldı. Bizim çalışmamızda PCA3 skoru tümörü olan hastalarda anlamlı olarak yüksek saptandı. PCA3 skorunun yaş ve prostat boyutu gibi değişkenlerden etkilenmemesi PSA' ya bir üstünlük olarak ortaya çıkmaktadır. Multiparametrik MRG diğer MRG yöntemleriyle uyumlu bulundu ve en güçlü MRG olarak saptandı. Yine multiparametrik MRG' de lezyonu olanlarda daha fazla tümör saptandı. PCA3 skoruna multiparametrik MRG eklenmesi ile tumor saptanmasının PPD 'in arttığı görüldü. Dolayısıyla prostat kanseri varlığı bakımından gri bölgede bulunan bu hastalarda biyopsi öncesinde PCA3' ün ölçülmesi ve multiparametrik MRG yapılması biyopsi yapılması gereken hastaların daha iyi bir şekilde tanımlanmasına yardım ederken güvenli bir şekilde bazı gereksiz biyopsilerden kaçınılmasını da sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is a common cancer in men. Currently, the diagnosis of prostate cancer is mainly based on 3 tests-prostate spesific antigen, digital rectal examination, TRUS. With this suspicion we decide to make prostate biopsy which is the gold standart methot. As some of the cancer cases are missed, many unnecessary biopsies are performed. The patients whose PSA level between 3 and 10 ng/ml and digital rectal examination normal are called grey zone patients for existence of tumour. Also in this group many unnecessary biopsies are performed. Biopsies are not innocent because of the anxiety before biopsy and complications after biopsy. Aim of our study was to assess contribution of MRI and PCA3 when deciding initial biopsy. All patients underwent MRG one week before the biopsy. We got 20-30 cc initial urine after prostate massage. We calculate sensitivity, spesifity, PPV, NPV and compared them. In our survey PCA3 score was significantly high in prostate cancer patients. PCA3 superior to PSA because its level doesn't chance according to age or prostate volume. Multiparametric MRI was correlated with all the other MRIs and multiparametric MRI was the strongest one. There was more tumour patients when there was a lesion in the MRI. Adding multiparametric MRI assessement to PCA3 score increased the PPV of tumour existence. Consequently, Assessement of PCA3 and MRI can help to decide prostate biopsy more acurately in this grey group patients. Also in this way some unnecessary biopsies can be avoided safely.