Karaciğer kitlelerinin benign – malign ayrımında difüzyon ağırlıklı görüntülemenin yeri ve ADC ile rölatif adc değerlerinin karşılaştırılması
Value of diffusion weighted imaging in discrimination of benign and malignant liver masses and comparison of ADC and relative adc values
  1. Tez No: 390960
  2. Yazar: CAHİT KAFADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızda karaciğer kitlesel lezyonlarının benign-malign ayrımının yapılmasında difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin tanıya katkısının araştırılması ve ADC ile rölatif ADC değerlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Difüzyon ağırlıklı görüntüleme yapılan ve karaciğer kitlesi saptanan, yaşları 21-85 arasında değişen (ortalama:58) toplam 98 olgu çalışmaya dahil edildi. 1,5 Tesla MR cihazında aksiyel planda, single-shot echo planar spin eko sekansı ile her üç yönde (x, y, z), dört farklı b değerinde (b=0, 100, 500, 1000 s/ mm2 ) difüzyon duyarlı gradiyentler uygulanarak difüzyon ağırlıklı görüntüler ve ADC haritaları elde edildi. Toplam 98 olgudaki 60 benign (33 hemanjiom, 15 hepatik kist, 7 kist hidatik, 3 FNH, 2 piyojenik abse), 38 malign (9 HSK, 2 KSK, 27 metastaz) lezyonun ADC ölçümleri yapıldı. Referans doku olarak renal korteks alınıp ADC ölçümleri yapıldı ve lezyonların rölatif ADC (rADC) değerleri hesaplandı. Elde edilen ADC değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Benign lezyonların ortalama ADC değeri 1.87 x 10-3 mm²/s, ortalama rADC değeri 0.98; malign lezyonların ortalama ADC değeri 0.85 x 10-3 mm²/s, ortalama rADC değeri 0.45 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to evaluate the contribution of diffusion-weighted magnetic resonance imaging (MRI) to discriminate benign and malignant liver masses and to compare ADC and relative ADC values. A total of 98 patients between the age of 21-85 years (mean, 58 years) with liver masses who were examined with diffusion-weighted MRI was enrolled in this study. Diffusion-weighted images and ADC maps were obtained by applying four different diffusion gradients (b values were 0, 100, 500, 1000 s/mm2) in three different directions (x, y, z) using single shot echo-planar SE with 1.5 T MR imager. ADC values of 60 benign (33 hemangioma, 15 hepatic cyst, 7 hydatid cyst, 3 FNH, 2 pyogenic abscess), 38 malignant (9 HCC, 2 CCC, 27 metastases) liver masses in 98 patients were calculated. ADC values of renal cortex were measured as referance tissue for formulation of lesion relative ADC (rADC). Statistical analysis was applied to compare the ADC values. The mean ADC and rADC values of benign liver masses were 1.87 x 10-3 mm²/s and 0.98 respectively. The mean ADC and rADC values of malignant liver masses were 0.85 x 10-3 mm²/s and 0.45 respectively.