Zor endotrakeal entübasyonun tahmininde preoperatif testlerin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy preoperative tests for predicting difficult endotracheal intubation
- Tez No: 390962
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Zor entübasyonun tahmininde birçok farklı test kullanılmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız tiromental yükseklik testi ve diğer kullanılan preoperatif testlerin zor entübasyon tahmininde etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya genel anestezi altında elektif operasyonu planlanan 513 yetişkin hasta dahil edildi. Olguların yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, boyun çevresi, modifiye mallampati sınıflaması, interinsizör aralık, burun uzunluğu, sternomental ve tiromental mesafe ve tiromental yükseklik kaydedildi. Cormack ve Lehane laringoskopik sınıflamasına göre grade 3 ve 4 olanlar zor entübasyon kabul edilerek, hangi testin zor havayolu öngörüsünde en iyi istatistiksel sonucu verdiği belirlenmeye çalışıldı. Bulgular: 51 hastada (% 9,94) trakeal entübasyon güçlüğü ile karşılaşıldı. Zor entübasyon ile burun uzunluğu arasında bir korelasyon bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Many different tests were proposed preoperatively to predict difficult endotracheal intubations. In this prospective study, we aimed to assess the effectiveness of thyromental height test and other tests for predicting difficult intubation. Materials and Methods: 513 adult patients submitted for elective surgery under general anesthesia were included in this study. Age, height, weight, body mass index, interincisor gap, neck circumference, upper lip bite test, thyromental height, sternomental and thyromental distance, modified mallampati test and nose length were recorded during preoperative evaluation. According to the Cormack and Lehane laryngoscopic classification grade 3 and 4 were accepted as difficult intubation and we tried to determine which test gives the best statistical results about difficult airway prediction. Results: Tracheal intubations were difficult to perform in 51 (%9,94) patients. There was not any correlation between the difficult intubation and nose length.