Ratlarda oluşturulan deneysel ekstremite kompartman sendromunda fasyotomi ile kombine edilen terapotik hipoterminin etkinliği
Efficacy of therapeutic hypothermia combined with fasciotomy on experimental compartment syndrome in a rat model
- Tez No: 390961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akut ekstremite kompartman sendromu kapalı fasiyal alanda basıncın artması ile oluşan cerrahi acil bir durumdur ve ilk 6 saat içinde tedavi edilmez ise geri dönüşümsüz kas ve sinir yaralanmalarına neden olabilir. Kompartman sendromu tedavisinde amaç; kompartman içi basıncın düşürülerek doku nekrozunu engellemek ve fonksiyon kayıplarını azaltmaktır. Son zamanlarda tedavisinde acil cerrahi bir girişim olan fasiyotomiye alternatif veya katkı sağlayabilecek diğer yöntemler araştırılmaktadır. Biz de doku hasarını azaltmada hipoterminin etkili olabileceğini düşünerek, fasiyotomi ile hipotermiyi karşılaştırmayı planladık. Kontrol, fasyotomi, hipotermi, fasyotomi + hipotermi olmak üzere 4 grupta 40 rat ile çalışmaya başlandı. Tüm ratların arka bir uyluğuna 4 saat boyunca turnike ardından 2 saat reperfüzyon yöntemi ile kompartman modeli oluşturuldu. Hipotermi ve fasyotomi + hipotermi gruplarına 4 saat boyunca 8 -10 ºC sıcaklıktaki suda hipotermi uygulandı. Tüm grupların alt ekstremiteleri ampüte edilerek histopatolojik olarak incelendi. Yine tüm gruplardan kan alınarak CK, LDH, Miyoglobin, K seviyeleri ölçüldü. Elde ettiğimiz sonuçları değerlendirdiğimizde, istatiksel olarak anlamlı farklar tespit edildi. Hipoterminin dokulardaki ödemi, konjesyonu, inflamasyonu, kompartman içi basıncı azaltmada etkili olduğunu söyleyebiliriz. Yine kan değerleri üzerindeki olumlu etkilerinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Çalışmamızın sonuçlarına göre, tüm bu özelliklerinden dolayı hipotermik tedavinin kompartman sendromunda fasyotomiye katkı ve zaman sağlayacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Acute limb compartment syndrome is a surgical emergency due to raised pressure within the facial area and if not treated within the first six hours can cause irreversible muscle and nerve injuries. The goal of the treatment in compartment syndrome is lowering the intracompartmental pressure to prevent tissue necrosis and loss of function. Recently, alternative methods to fasciotomy that is a surgical emergent intervention or other methods may contribute to treatment are to be investigated. Supposing that hypothermia would be effective in reducing the tissue damage, we planned to compare fasciotomy and hypothermia. Study was carried out with forty rats which were randomly divided into four groups: control, fasciotomy, hypothermia and fasciotomy including hypothermia. Compartment model was created by a method including compression by tourniquet applied to one hindlimb of all rats followed by 2 hours of reperfusion. Hypothermia and fasciotomy including hypothermia groups were applied water at temperature of 8-10 º C for 4 hours. Lower limbs of all groups were amputated and examined histopathologically. Subsequently Creatine Kinase, Lactate Dehydrogenase, Myoglobine and Potassium levels were measured from the blood samples obtained from all groups. During the evaluation of the results obtained, statistically significant differences were found. We can say that hypothermia is effective on reducing tissue edema, congestion, inflammation and intracompartmental pressure. According to the results of our study; due to all of these features, hypothermic treatment provide time and contribution to fasciotomy.