Kronik inmeli hastalarda fokal spastisite tedavisinde ultrasonografi ve kas stimülatörü rehberliğinde botulinum toksin enjeksiyonu uygulamasının etkinliğinin araştırılması
The effectiveness of botulinum toxin injection under sonographic and electrical muscle stimulation guidance into upper limb muscles for focal spasticity treatment in patients with chronic stroke
- Tez No: 390967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DİNÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnme erişkinlerde en fazla ölüme ve hastalık yüküne sebep olan sağlık problemlerinden birisidir. İnmeli hastalarda dizabilitenin sebeplerinden birisi de spastisitenin gelişmesidir. Botulinum toksin enjeksiyonu fokal ve multifokal spastisitenin tedavisinde etkili ve emniyetli bir tedavi yöntemi olup, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kas içi botulinum toksin enjeksiyonu, manuel palpasyon tekniği ve EMG, elektriksel kas stimülatörü, ultrasonografi, tomografi, MRG gibi çeşitli rehberler eşliğinde uygulanabilmektedir. Bu çalışmada kronik inmeli hastalarda fokal spastisite tedavisinde, ultrasonografi ve elektriksel kas stimülatörü rehberlikleri birlikte kullanılarak yapılan kas içi botulinum toksin enjeksiyonun etkinliği tedavi öncesi ve sonrasında yapılan ölçümlerle değerlendirilerek; elde edilen sonuçlar mevcut literatür bilgisi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya kronik inmeli ve üst ekstremitesinde spastisitesi olan 22 hasta alınmıştır.. Tüm hastalara aynı yöntemle tedavi uygulanmıştır. Spastiste Modifiye Ashworth ve Tardieu skalaları ile; fonksiyonel durum Barthel indeksi ile; üst ekstremite motor fonksiyonu Fugl-Meyer motor değerlendirme ölçeği ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler tedavi öncesi, tedaviden 2 hafta sonra ve tedaviden 2 ay sonra yapılmıştır. Tedavi öncesine göre hem 2. haftada hem 2. ayda spastisite ve fonksiyon açılarından istatistiksel olarak anlamlı düzelme gözlenmiştir. Uygulamalar sırasında hiçbir hastada komplikasyon gelişmemiştir. Sonuç olarak kronik inmeli hastalarda üst ekstremite spastisitesinin tedavisinde ultrasonografi ve elektriksel kas stimülatörü rehberliklerinin birlikte kullanılmasının etkili ve güvenli bir tedavi seçeneği olabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Stroke is one of the health problem that causes most deaths and disease burden in adults. One of the causes of disability in stroke patients is the development of spasticity. Botulinum toxin injection is a safe and effective method in the treatment of focal and multifocal spasticity. Intramuscular injections of botulinum toxin can be applied with manual palpation technique and under ultrasonography, EMG, muscle stimulator, CT, MRI guidance. The effectiveness of botulinum toxin injection under sonographic and electrical muscle stimulation guidance into upper limb muscles for focal spasticity treatment in patients with chronic stroke was assessed by measuring before and after treatment and results were compared with existing literature. 22 patients with chronic stroke and upper limb spasticity were included in this study. All patients were treated with the same method. Spasticity was assessed by the Modified Ashworth and Tardieu scales. Functional improvement was assessed by the Barthel Index. Functional improvements in upper extremity was assessed by the Fugl-Meyer scale. Assessments were performed before treatment, 2 weeks after treatment and 2 months after treatment. Compared to pre-teatment, statistically significant improvement was observed in terms of spasticity and functional improvement 2 weeks and 2 months later. We did not observe complications in patients during practices. In conclusion, it was considered that combined use of ultrasound and electrical muscle stimulator guidance into upper limb muscles for focal spasticity treatment in patients with chronic stroke may be an effective and safe treatment option.