Spinal anestezi ile gerçekleştirilen sezaryen olgularında: postoperatif ultrason eşliğinde levobupivakain veya bupivakain ile yapılan tap (transversus abdominis plane) bloğunda lokal anesteziklerin etkinliklerinin retrospektif olarak karşılaştırılması.
In caesarean delivery under spinal anesthesia: retrospective comparison the effects of local anaesthetics on postoperative ultrason guided tap block with levobupivacaine or bupivacaine
- Tez No: 390968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEN, PROF. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, sezaryen uygulanan hastalarda postoperatif analjezi için Ultrasonografi(US) eşliğinde yapılan Transversus Abdominis Plan (TAP) bloğunda kullanılan levobupivakain ve bupivakainin akut ağrıya etkileri, postoperatif analjezik tüketimi üzerindeki etkileri ve yan etkileri açısından fark oluşturup oluşturmadıklarını tespit edebilmek amaçlanmıştır. Çalışma, yerel etik kurul onamı alındıktan sonra spinal aneztezi altında elektif sezaryen operasyonu yapılan ASA I-II 60 olguya ait verilerinin retrospektif olarak analizini sunmaktadır. Olguların 30'una levobupivakain ile 30'una ise bupivakain ile bilateral TAP blok yapılmıştı. Levobupivakain ile TAP blok yapılanlar Grup L (n:30), bupivakain ile TAP blok yapılanlar Grup B (n:30) olarak adlandırıldı. Tüm olgulara spinal blok girişimi, orta hattan yaklaşımla oturur pozisyonda ve L3-L4 veya L4-L5 intervertebral aralıktan 25 G spinal iğne ile girilerek Beyin Omurilik Sıvısı geldiği görüldüğünde 2,2cc %0,5 hiperbarik bupivakain barbotaj yapılmadan intratekal uygulanmıştı. Cerrahinin bitiminde her iki gruba 'Petit üçgeni' nden 80 mm'lik, 22 gauge blok iğneleri yardımıyla US eşliğinde TAP blok uygulanmıştı. TAP blok bilateral olarak, tek tarafa 20 ml solüsyon olacak şekilde %0,25'lik levobupivakain veya bupivakain enjeksiyonu yapılmıştı. Tüm olgulara, Hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı yardımıyla, postoperatif 24 saat süresince i.v. tramadol ile analjezi uygulanmıştı. Olgular postoperatif 1, 4, 6, 12, 18 ve 24. saatlerde hemodinamik parametreler, Numerik Rating Skala (NRS) (yatarak ve öksürükle ağrı) skoru, sedasyon skoru, saatlik ve total tramadol miktarı, HKA istek/alım sayıları, ek analjezik gereksinimi, ilk analjezik ihtiyaç zamanı, bulantı-kusma ve yan etkiler açısından takip edilerek kaydedilmişti. Levobubivakain ve bupivakain grubunda toplam 24 saatlik analjezik tüketimi değerlerinde arasında istatistiksel olarak fark yoktu Olguların postoperatif HKA cihazı ile analjezik talep sayıları, analjezik alım sayıları ve tramadol tüketimleri, her iki grup arasında farklı değildi (p>0.05). İlk analjezik ihtiyacı zamanı her iki grup arasında benzerdi. Gruplar arasında postoperatif bulantı-kusma skorları ve hemodinamik parametreler arasında farklılık yoktu. Sonuç olarak spinal anestezi altında sezaryen yapılan hastaların postoperatif ağrılarının giderilmesinde US eşliğinde levobupivakain veya bupivakain ile yapılan bilateral TAP bloğun, postoperatif sezaryen ağrı tedavisinde multimodal analjezik tedavinin bir parçası olarak güvenli bir yöntem olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of my (our) study is to determine that the effects of levobupivacaine or bupivacaine used in ultrasound guided TAP block for postoperative analgesic in caesarean section is to make difference or not for acute pains, and its effects and side effects on postoperative analgesic consumption. After obtaining approval of the Institutional Ethics Committee I present the resrospective analysis of 60 patients data for elective caesarean delivery under spinal anesthesia with I-II ASA status. TAP block was used for 30(n.30) levobupivacaine and 30 (n.30) bilateral bupivacaine. TAP block with levobupivacaine (n.30) was named group L and the other one was group B (n.30). In the spinal block attempt intrathecal block was performed in sitting position with closing from the middle line and with 25 G spinal injection through L3-L4 or L4-L5 intervertebral gap and when seeing cerebrospinal fluid flow and then 2,2 cc hyperbaric 0,5% bupivacaine was injected without barbotage. At the end of the surgery, ultrasound-guided TAP block was performed at the triangle of Petit with the help of 80 mm, 22-gauge block needle for both groups. Bilateral TAP block was performed via administration of 20 ml of 0,25% levobupivacaine in one side. The patients received patient-controlled i.v. tramadol for the following 24 hours for postoperative analgesia. Hemodynamic parameters, NRS (at rest and with cough), sedation scores, rescue analgesic requirements, amount of tramadol demands and deliveries, total tramadol consumption, nausea, vomiting and advers effects were recorded at 1, 4, 6, 12, 18 and 24 hours in the postoperative period. There was statistically no difference in the values of the 24 h analgesic consumption for both group. Analgesic demands and amounts, and the amounts of tramadol were not different for all. The first analgesic need time was the same for both groups. Postoperative nausea and vomiting scores, sedation scores and haemodynamic parameters were not different between the groups. In conclusion we are satisfied that postoperative ultrasound guided TAP block with levobupivacaine or bupivacaine in postoperative caesarean pain treatment as a part of multimodal analgesic treatment is trusty method in eliminating postoperative pains in caesarean delivery under spinal anesthesia