Kronik akciğer hasarı modelinde etanersept tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of etanercept treatment in newborn rat model with chronic lung injury
  1. Tez No: 390985
  2. Yazar: GÜVEN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bronkopulmoner displazi (BPD) gelişiminde etkili birçok faktör, temelde preterm akciğerinde inflamasyonu artırarak bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca preterm bebeklerde proinflamatuvar etkiyi ortaya çıkaran nedenlerin fazla oluşu ve antiinflamatuvar kapasitenin yetersiz oluşu nedeniyle bu tip hasarlanmalara karşı bir yatkınlık söz konusudur. Yenidoğan bakımındaki gelişmelere karşın BPD'nin tedavisinde ve önlenmesinde halen çok mesafe kat edilememiştir. Bu çalışmada yenidoğan ratlardaki hiperoksik akciğer hasarı modelinde Etanersept tedavisinin BPD gelişimi üzerine olan etkisi değerlendirildi. Toplam 32 adet yenidoğan rat yavrusu çalışmaya alındı ve kontrol grubu (Grup 1, n=11), Hiperoksi+Plasebo grubu (Grup 2, n=10) ve Hiperoksi+Etanercept (Grup 3, n=11) grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrol grubu 10 gün süre ile oda havasında anne yanında tutuldu. Hiperoksi uygulanan diğer iki gruptaki yavru ratlar doğumdan itibaren plexiglas bir kabin içerisinde 10 gün süreyle > 95% oksijen konsantrasyonuna maruz bırakıldı. Çalışma bitiminde rat yavruları derin anestezi altında dekapite edilerek histopatolojik ve biyokimyasal incelemeler için akciğer dokuları alındı. İnflamasyon ve oksidatif stresin değerlendirilmesi için akciğer doku homojenizatlarından superoksid dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktiviteleri ve malondialdehid (MDA) seviyeleri çalışıldı. Akciğer dokularında histopatolojik skorlama ve radiyal alveolar sayım yapıldı. İmmünohistokimyasal incelemede dokular lamellar cisim membran protein, vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve nükleer faktör kappa B (NF-κB) ekspresyonu açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Many factors effective in development of bronchopulmonary dysplasia, causes this disease basicaly by raising inflammation in preterm lungs. Besides this there is a tendency to these types of hazards due to abundance of proinflammatory factors and insufficiency of anti-inflammatory capacity of preterm neonates. Despite developments in neonatal care, there is not much distance covered in avoiding or treating BPD. In this study, we evaluated the effect of Etanercept on BPD development in newborn rat models with hyperoxic lung injury. A total of 32 newborn rats were included in the study and seperated into three groups as either control group (group 1, n=11); Hyperoxy+Placebo group (group 2, n=10) and Hyperoxy+Etanercept (group 3, n=11). Control group was held with their mothers for 10 days. Other hyperoxy groups were exposed to > 95 % of oxygen in a plexiglass cabinet for 10 days. After the study was completed rats were decapited in deep anesthesia and lung tissues were extracted for hystopathological and biochemical analysis. In order to assess inflammation and oxidative stress, superoxide dysmutase (SOD), glutation peroxidase (GSH-Px) activities and malondialdehid (MDA) levels were studied in lung tissue homogenisates. Hystopathological scoring and radiyal alveolar count was applied in lung tissue. Lamellar body membrane protein, vascular endothelial growth factor (VEGF) and nuclear factor kappa B (NF-κB) gene expressions were studied in immunohystochemical evaluation of tissue samples.