Kronik hastalığı olan gebelerde obstrüktif uyku apnesi semptomlarının değerlendirilmesi
The evaluation of obstructive sleep apnea in pregnant with chronic disease
- Tez No: 390986
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY SARI, DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN, PROF. DR. BAYRAM KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS), erkeklerde %4 ve kadınlarda %2 sıklığında görüldüğü bildirilen, ancak büyük oranda tanı almadıkları tahmin edilen bir hastalıktır. OUAS, erken tanı konularak tedavi edilmediğinde gebede ve fetüste olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Ancak, gebelerde gerçek OUAS sıklığı bilinmemekte olup OUAS ile kronik hastalık birlikteliğinin gebelerdeki etkilerini araştıran çalışma sayısı azdır. Çalışmaya kronik hastalığı olan 97 gebe ile 160 sağlıklı gebe dahil edildi. Katılımcılara sosyo-demografik özellikleri ve gebelik özelliklerini sorgulayan bir form ile OUAS riskini değerlendirmek için Epworth ölçeği ve Berlin anketi uygulandı. Sağlıklı gebelerin %10-12,5'inin, kronik hastalığı olanların %34-45,4'ünün, tüm gebelerin %20,6-23,3'ünün OUAS açısından yüksek riske sahip olduğu, kronik hastalığı olan gebelerin sağlıklı gebelere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek OUAS riskine sahip oldukları saptandı. Özellikle hipertansiyonu ve diyabeti olan gebelerde, OUAS riskinin anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı. Gebelikle ilişkili istenmeyen sonuçlara yol açabileceği bilinen OUAS, başta kronik hastalığı olanlar olmak üzere tüm gebelerde sorgulanmalıdır. Özellikle hipertansiyonu ve/veya diyabeti olanlarda OUAS sorgulanmalı, OUAS riski saptananlarda da hipertansiyon ve diyabet sorgulanmalıdır. Berlin anketi veya Epworth ölçeği gibi kolay, geçerlilik ve güvenilirliği kanıtlanmış anketlerle, birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda OUAS açısından riskli olan gebeler tespit edilerek polisomnografi için uyku laboratuvarına yönlendirilmeli ve erken tanıları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is a condition that accounts for 4% in men and 2% in women with estimation of higher proportions remaining undiagnosed. Delay in diagnosis and treatment of OSAS has many undesired consequences effecting the pregnant and fetüs. Actually the real prevalence of OSAS in pregnant population is not known. Also not many researches found in literatüre investigating association of OSAS with chronic desease. In our research 160 healthy pregnant and 97 pregnant with chronic desease are participated in our research. The demographic characteristics were evaluated via a questionnaire and OSAS risk was evaluated via Epworth Sleepiness Scale and Berlin Questionnaire. In our study, 20,6-23,3% of whole study population, 35-45,4% of pregnant with chronic desease and 10-12,5% of healthy pregnant demonstrated high risks of obstructive sleep apnea. The OSAS, that known to cause many unwanted results in pregnancy must be examined in whole pregnant population. Especially diabetic and hypertensive pregnants must bre questioned about OSAS symptoms. Hypertension and diabetes must be investigated in OSAS diagnosed population. In primary health care services, the pregnants possesing OSAS risk must be determined via simple, reliable and valid tests such as Epworth Sleepiness Scale and Berlin Questionnaire and then must be directed to a sleep laboratory for polisomnography for early diagnosis.