Esansiyel tremor hastalarında tedavi öncesi ve tedavi sonrası kutanöz sessiz periyod değişikliklerinin incelenmesi
The investigation of the cutaneous silent period in patients with essential tremor pre-treatment and post-treatment
- Tez No: 390987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEY ŞENOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Esansiyel Tremor (ET), nöroloji pratiğinde en yaygın görülen hareket bozukluklarından biridir. Asimetrik ve postural bir tremor olarak başlayan, zamanla karşı tarafa yayılan, aksiyonla artıp istirahatte geçen, genelde 4-12 Hz aralığında değişen frekanslarda el, baş, bacak ve seste görülebilen tremordur.Bu çalışmada Kutenöz Sessiz Periyod (KSP)yönteminin ET tanısı almış hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrasında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. KSP,kutanöz sinire uygulanan şiddetli bir stimülasyonun ardından istemli kasıda meydana gelen kısa süreli duraklamadır.KSP'nin klinik önemi, standart elektrodiagnostik yöntemlerle çok iyi anlaşılamayan duysal sinirlerin segment ve bileşenlerinin analizinde yararlı olmasından kaynaklanır. Araştırmamızda ET tanısı konmuş ve propranolol tedavisi başlanmış 30(12 Kadın+18 Erkek)hastaya KSP yapılmıştır.Tedavi sonrası yapılan KSP incelemesinde hastaların ortalama latans değerlerinin tedavi öncesi latans değerlerine göre istatistik olarak anlamlı fark göstermediği tespit edilmiştir. Tedavi sonrası hastaların ortalama KSP süresinde tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı bir kısalma olduğu görülmüştür.Hastaların tedavi sonrası KSP bitiş latans ortalamalarının ise tedavi öncesi bitiş latans değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermediği saptanmıştır.Tedavi sonrası ölçülen değerleri kliniğimiz normal labaratuvar limitleriyle tekrar karşılaştırıldığında ise tedavi öncesinde istatistiksel olarak anlamlı olan pek çok farklılığın düzeldiği ve kliniğimiz normal labaratuvar değerlerine yaklaştığı gözlenmiştir. Bu durum ET hastalarında propranolol tedavisinin etkililiği konusunda bir fikir vermektedir. Son yıllarda elektrofizyoloji alanında ilgi çeken bir teknik olan KSP incelemesi, ET'de verilen diğer farmakolojik tedavilerin etkisini göstermek ve bunarın karşılaştırılmasında kullanılabilecek kantitatif bir yöntem olarak düşünülebilir. KSP'nin kullanılabilirliğidaha fazla sayıda hastayla yapılacak ileri çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Essential Tremor(ET)is one of the most frequent movement disorders in neurology practice. ET is a tremor experienced at hand,head, leg and voice at frequencies in the range of 4-12 Hz which starts as an asymmetric and postural tremor and spread to other side in time that increases with action and improves while resting.The aim of this study was to investigate cutenaous silent period (CSP)in patients with ET before and after treatment. CSP which consist of a brief pause in a voluntary contraction following strong stimulation of a cutaneous nerve.Clinical interest in the CSP stem from its potential usefulness for evaluating segment and components of sensory nerves that are not well assessed by standart electrodiagnostic methods. In our study, pre-treatment and post-treatment CSP is applied on 30 (12 Female+18 Male)patients having ET diagnosis and propranolol treatment initiated. According to post-treatment CSP analysis, it is seen that patients' average latency values determined that there is no significant statistical difference compared to pre-treatment latency values.Post-treatment average CSPduration is seen that there is a significant statistical shortening compared to pre-treatment CSP final latency averages are determined that there is no significant statistical difference compared to pre-treatment latency values. Eventually, in CSP analysis no significant change is observed in pre-treatment and post-treatment latency values of patients with ET, however it is seen that pre-treatment CSP duration which is found longer according to normal laboratory limits in our clinic showed significant shortening on patients in post-treatment phase. It is also observed that many variations which are statistically significant in pre-treatment phase recovered and approached to normal laboratory in our clinic when they are compared again to values measured in post-treatment phase. In this case, patients with ET treatment give an idea of effectiveness of propranolol.In recent years a technique of CSP is interested in the field of electrophysiology, shows the effect of ET that given other pharmacological treatment and also it can be considered a quantitative measure to compare them. The usefulness of CSP should be supported by further studies with more patients.