Renal fonksiyon bozukluğu olan hastalarda ultrasonografi (USG) ve difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin (DA-MRG) tanıya ve tedaviye katkısının araştırılması
Investigation of ultrasonography (US) and diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DW-MRİ), contribute to patients diagnosis and treatment with renal dysfunction
  1. Tez No: 390988
  2. Yazar: FİKRET ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, invaziv doku biyopsi işlemine gerek olmadan, iyonizan radyasyon içermeyen USG ve DA-MRG yöntemlerini kullanarak böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastaların tanı aşamasında ve takiplerinde böbreklerinin hasar görme derecesini saptayarak bu yöntemlerin hasta takibinde kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Bu prospektif çalışmada Nisan 2013 ile Mayıs 2014 tarihleri arasında kronik böbrek yetmezliği (KBY) tanılı 42 hasta ve çeşitli nedenlerle batın manyetik rezonans görüntüleme tetkiki uygulanan böbrek fonksiyon bozukluğu olmayan kontrol grubundaki 30 vakaya; renal USG ve 3.0 Tesla MR cihazında böbreklere yönelik DA-MRG yapıldı. USG tetkikinde uzunluk, parankim ekojenitesi, parankim kalınlığıyla toplayıcı sistem genişlikleri, DA-MRG tetkikinde kortikal, medüller ve parankimal ortalama apparent difusion coefficient (ADC) değerleri ölçüldü. Bulunan değerler hastalık evresine ve tanı gruplarına göre kontrol grubuyla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate patients with renal dysfunction, using USG and DW-MRI without using ionizing radiation or invasive tissue biopsy; to assign the degree of damage in their kidneys on diagnostic phase. Also to establish this diagnostic modalities availability on follow-up of this group of patients. This prospective study was conducted between April 2013 and May 2013. A total 42 patients with chronic renal failure and 30 healthy volunteers without kidney function disorder; were performed by DW-MRI with a 3.0 Tesla MR imager and renal USG. In USG evaluation; mean kidney length, parenchymal thickness and echogenicity, hydronephrosis degrees were evaluated. In DW-MRI cortical, medullary and parenchymal apparent diffusion coefficient (ADC) values of both kidney were measured. These values were compared between control and patients groups according to diagnosis and clinical phase.