Nabız dalga hızının Avrupa Kardiyoloji Derneği Koroner Risk Skorlaması ile ilişkisinin belirlenmesi
The relationship between pulse wave velocity and ESC Score - European Society of cardiology systematic coronary risk evaluation
  1. Tez No: 390993
  2. Yazar: TOLGA DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH BULUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Arteriyel sertliği ölçen parametrelerden nabız dalga hızı kalp damar hastalıklarını ve aterosklerozu önleme açısından klinik kullanımda giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada nabız dalga hızı ile Avrupa Kardiyoloji Derneği risk skorlaması (ESC SCORE) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışma grubumuza Ocak 2013 – Ocak 2014 tarihleri arasında GATA İç Hastalıkları B.D. polikliniğine başvurmuş veya klinikte takip edilmiş, nabız dalga hızı belirlenmiş toplam 713 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan bireylerin yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, koroner arter hastalığı ve eşdeğeri hastalık mevcudiyeti, hipertansiyon varlığı, kullandığı ilaçlar, ek hastalıklar incelendi. Poliklinik başvurularında istenmiş olan labaratuvar tetkiklerinden ESC skor hesaplaması için gerekli olan LDL kolesterol, HDL kolesterol ve total kolesterol değerleri kaydedildi. Sonra sayılan belirteçler ve nabız dalga hızı arasındaki ilişkiler araştırıldı. Bulgular Çalışmaya katılan hastaların nabız dalga hızları ve Avrupa Kardiyoloji Derneği koroner risk skorları arasındaki korelasyon orta düzey olarak saptandı (r=0,288).
Özet (Çeviri)
Introduction Pulse wave velocity as a method of measuring arterial stiffness is becoming increasingly important in clinical use of early diagnosis and prevention of cardiovascular disease and atherosclerosis. In this study, the relationship between pulse wave velocity and cardiovasculer risk scoring of European Society of Cardiology (ESC SCORE) is investigated. Materials and Methods Our study group is included 713 individuals with measurement of pulse wave velocity, who have been followed at department of GATA Internal Medicine between January 2013 and 2014. Age, sex, smoking, presence of coronary artery disease and equivalent disease, hypertension, drugs used, additional diseases of the individuals enrolled in the study were examined. Laboratory tests which are necessary for the calculation of the ESC score; LDL cholesterol, HDL cholesterol, and total cholesterol values were recorded. Then the relationship between the European Society of Cardiology Coronary Risk Score markers and pulse wave velocity were investigated. Results The correlation between coronary risk score of ESC and pulse wave velocity was found to be moderate (r=0.288).