Kontrast koroner anjiografi ile kalp cerrahisi arasında geçen sürenin renal fonksiyonlar üzerine etkisi
Effects of elapsed time on kidney functions in between contrast coronary angiography and heart surgery
- Tez No: 390992
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN GÜNAY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, koroner anjiografi sonrasında açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda, koroner anjiografi ile açık kalp cerrahisi arasında geçen sürenin renal fonksiyonlar üzerine etkisinin araştırılması ve postoperatif akut renal hasar için risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Kardiyoloji kliniği kardiyak kateterizasyon laboratuvarında koroner anjiografi yapılan ve Kalp Damar Cerrahisi kliniğinde elektif olarak açık kalp cerrahisi uygulanan 129 hasta dahil edildi. Postoperatif akut renal hasar tanımı için RIFLE kriterleri kullanılmıştır. Hastalar akut renal hasar gelişip gelişmemesine göre Grup 1: Akut renal hasar gelişmeyen ve Grup 2: Akut renal hasar gelişen hastalar olarak 2 gruba ayrılmıştır. Bu hasta grupları demografik, preoperatif, intraoperatif ve postoperatif verilere göre incelenmiştir. Olguların 33'ü kadın, 96'sı erkektir. Hasta yaşı ortalama 60.17 ± 11.27'dir. Çalışma sonucunda akut renal hasar gelişen 21 hasta saptadık. Tüm hastaları koroner anjiografi ile açık kalp cerrahisi arasında geçen süreye göre, 1 ve daha az gün (Grup A), 1 ile 5 gün arası (Grup B) ve 5'den fazla gün (Grup C) geçen hastalar olarak 3 gruba ayırdığımızda; Grup A'da 2 hastada, Grup B'de 5 hastada, Grup C'de 14 hastada akut renal hasar saptanmıştır. Biz bu çalışmada, koroner anjiografi ile açık kalp cerrahisi arasında geçen sürenin postoperatif akut renal hasar üzerine etkisi olmadığını saptadık (p=0.72). Postoperatif akut renal hasar gelişimi için yapılan çok değişkenli lojistik regresyon analizi sonucunda; preoperatif glomerüler filtrasyon hızının, intraoperatif ve postoperatif dönemde verilen kan komponenti miktarının ve mekanik ventilasyon süresinin postoperatif akut renal hasar gelişiminde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects and identify risk factors for postoperative acute kidney injury due to interval between coronary angiography and open heart surgery. Study includes 129 elective open heart surgery patients whose coronary angiographies and surgeries were done respectively at the cardiac cateterization laboratory and coronary surgery clinics of the Faculty of Medicine Cardiology Department at the Gulhane Military Hospital (GATA). RIFLE criteria have been used to diagnose postoperative acute kidney injury. Based on whether or not patients developed acute kidney injury, they were segragated in to two groups as Group 1: Acute kidney injury unaffected patients, and Group 2: Acute kidney injury affected patients. These patient groups were studied according to demographic, preoperative, intraoperative and postoperative data. Cases consist of 33 females and 96 males. The mean patient age is 60.17 ± 11.27. We identified 21 patients who developed acute kidney injuries. When all patients were classified in three categories on the basis of time interval between their coronary angiography and open heart surgery as 1 day or less(Group A), 1-5 days(Group B), and more than 5 days(Group C), 2 patients in Group A, 5 in Group B and 14 in Group C were observed to have developed acute kidney injury. In this study our findings indicated no postoperative acute kidney injury effects are caused by the time interval between the coronary angiography and open heart surgery (p=0.72). On the basis of results obtained by multi-variable logistical regression analyses done for postoperative acute kidney injury development, it was determined that preoperative glomerular filtration speed, blood component quantity given during the intraoperative and postoperative period, and the duration of mechanical ventilation are effective in development of postoperative acute kidney injury.