Hidroksiklorokin kullanımında oküler toksisitenin erken tespiti
Early diagnosis of ocular toxicity on patients under the treatment of hydroxychloroquine
  1. Tez No: 390995
  2. Yazar: MUSTAFA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN DURUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızda hidroksiklorokin kullanan hastalarda erken oküler toksisite belirtisi olarak hangi testin daha çok etkilendiği, hangi testin erken toksisitenin tespiti için daha değerli olduğunu bulmayı amaçladık. En az 1 yıl hidroksiklorokin kullananan ve 1 yıllık kullanım sonrası 10-2 görme alanı, spektral optik koherens tomografi (OKT), multifokal elektroretinografi (mf-ERG) ve mikroperimetri testleri eksiksiz yapanların dosyaları incelendi ve çalışmaya dahil edildi. Hasta grubu 60 (% 85,7) bayan, 10 (% 14,3) erkek olmak üzere 70 hastadan oluşmaktadır. Kontrol grubu 26 (% 83.9) bayan, 5 (% 16,1) erkek olmak üzere 31 sağlıklı kişiden oluşmaktadır. Hasta grubu ile kontrol grubu arasında cinsiyet dağılımı açısından homojen görüntü mevcuttur (p > 0,771). Hasta grubunun yaş ortalaması 49,8 ± 12,7, kontrol grubunun 52,8 ± 11,1 'dir. Hasta grubu ile kontrol grubu arasında yaş dağılımı açısından homojen görüntü mevcuttur (p > 0,254). Hidroksiklorokin ortalama kullanım süresi 7 ± 4,05 (1-15) yıl, günlük kullanım dozu 4,9 ± 1,6 (2,1-8,6) mg/kg/gün ve kümülatif doz 819,6 ± 555 (73-2190) gramdı. Hasta grubunun sağ ve sol gözleri kontrol grubunun sağ ve sol gözleri ile ayrı ayrı karşılaştırıldığında santral makula kalınlığında ve mikroperimetride santral ve parasantral makuler hassasiyette kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatiksel anlamlı fark bulunmuştur. mf-ERG testinde özellikle n1 amplitüdinde düşme, p1 ve n1 latansında uzama kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatiksel anlamlı fark mevcuttu. Sonuç olarak hidroksiklorokin kullanan hastalarda spektral OKT, mikroperimetri ve mf-ERG de geri dönüşümsüz hasar oluşmadan anormallikler ortaya çıkmaktadır ve bu testler taramada kullanılmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine which test is more valuable in revealing early toxicity signs due to hydroxychloroquine medication. In this study, only the patients who receive hydroxychloroquine for at least one year and underwent static perimetry (10-2), spectral optic coherence tomography, multifocal electroretinography and microperimetry tests annually were included. Our patient group consists of 70 patients , 60 (% 85,7) of whom were female and 10 (% 14,3) were male and control group consists of 31 healthy subjects, 26 (% 83,9) of whom were female and 5 (% 16,1) were male. The distribution of gender was homogenous among patient and control groups (p > 0,771) Mean ages of patients and controls were 49,8 ± 12,7 and 52,8 ± 11,1 respectively. The distribution of age was homogenous among patient and control groups (p > 0,254). The mean duration of drug treatment was 7 ± 4,05 (1-15) years, and mean drug treatment dose was 4,9 ± 1,6 (2,1-8,6) mg/kg/day. Total cumulative dosage was 819,6 ± 555 (73-2190) grams. Comparison of the control group's and patient group's both eyes revealed a statistically significant difference in central macular thickness and macular sensitivity in both central and paracentral microperimetric values. Especially decreased N1 amplitude and prolonged P1, N1 latencies were statistically significant in mfERG testing when compared with the control group. In conclusion, spectral OCT, microperimetry and multifocal ERG test results are affected before irreversible changes happen, therefore these tests should be used in routine examinations for these patients.