Ultrasonografi eşliğinde gerçekleştirilen internal juguler ven kateterizasyonunda uzun AKS ile kısa aks girişimlerin karşılaştırılması
Ultrasound-guided internal jugular vein catheterization comparison of the long-axis and short-axis approach
- Tez No: 390996
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ultrasonografi (USG) eşliğinde gerçekleştirilen internal juguler ven (İJV) kateterizasyonunda uzun aks ile kısa aks girişimleri karşılaştırmak amacıyla; hastane etik kurul onayı alınarak, hasta aydınlatma ve onam formu imzalatılan, opere olacak 64 hastada, randomize kontrollü çalışma yaptık. Hastalar randomize olarak K grubu (n=32) ve U grubu (n=32) olarak 2 gruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri ve ek hastalıkları, aynı zamanda girişim sayısı, görüntüleme süresi, girişim süresi, toplam süre, kateterin takıldığı ven tarafı, US ile ölçülen ven çapı ve komplikasyonlar kaydedildi. USG eşliğinde gerçekleştirilen İJV kanülasyonunda; gruplar arasında demografik veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Kısa ve uzun aks grupları arasında komplikasyonlar açısından anlamlı fark saptanmadı. Uzun aks yaklaşımla kıyaslandığında kısa aks yaklaşımda denenen iğne sayısının istatistiksel olarak anlamlı derecede daha az (p=0,013) ve ilk girişimde başarı oranının istatistiksel olarak daha yüksek olduğunu saptandı (p=0,03). İlk girişte kısa aks grubunda 30 (%93,8) hastada, uzun aks grubunda 22 (%68,8) hastada İJV başarılı bir şekilde kanüle edildi. Kısa aks ve uzun aks girişimlerin görüntülenme süreleri karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı fark saptandı (p=0,015). Uzun aks görüntüleme süresi uzun bulundu. Girişim süresi, toplam süre ve ven çapları açısından iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Sağ ile sol vene kateter yerleştirilmesi arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç olarak; USG eşliğinde İJV kateterizasyonunun uzun aks a göre kısa aks yaklaşımla ilk denemede daha başarılı şekilde gerçekleştirildiği, denenen iğne sayısının da daha az olduğu, iki yaklaşım arasında işlem süreleri ve komplikasyonlar açısından anlamlı fark olmadığı kanaatine vardık. Anahtar Kelimeler : Ultrasonoğrafi, İnternal Juguler Ven
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare long axis and short axis approaches in ultrasound-guided internal jugular vein (IJV) catheterization. After obtaining of Institutional Ethics Committee, the randomized controlled study which countain 64 surgical patients was designed. All participitants were informed about the study and written informed consents were obtained. The participitants were randomly assigned to 2 groups: group K (n=32) and group U (n=32). Patient demographics, comorbidities, number of attempts, visualization time, completion time of the attempt, total duration, catheter side, vein diameter were measured by ultrasound (US) and complications recorded. İn terms of demographics, no statistically difference were found between the groups. In terms of complications, there was no difference between short and long axis groups. The number of attempts in short axis approach was significantly lower compared to the long axis approach (p=0.013). The first attempt success rate in the short axis approach was statistically significantly higher (p=0.03) compared to the long axis approach. IJV was cannulated succesfully at the first attempt in 30 patients (93,8%) in short axis group and in 22 patients (68,8%) in long axis group. Long axis group visualization times were significantly longer compared with short axis group (p=0.015). In terms of completion time of the attempt, total duration and vein diameters, there was no significant difference between groups. There was no significant difference between right or left side catheterization. In conclusion, we realized that the short axis approach has a higher the first attempt success rate and lower number of attempts compared with the long axis approach and that there is no significant difference between two approaches in terms of process time and complications. Keywords : Ultrasound, Internal Jugular Vein