Operasyonel görev yapan askeri personelde travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) sıklığını etkileyen faktörler
Factors that effect the frequency of post-traumatıc stress dısorder (PTSD) ın mılıtary staff who partıcıpates ın martıal operatıons
- Tez No: 391000
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL NAHİT ÖZMENLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı Türk Silahlı Kuvvetlerinde operasyonel görev yapan özel bir popülasyonda Travma Sonrası Stres Bozukluğu'nun prevalansını tespit etmek ve TSSB gelişiminde rol oynayan bazı etmenleri tespit etmektir. Araştırmanın evrenini TSK'da operasyonel birliklerde görev yapan profesyonel askerler oluşturmaktadır (n=1150). Evrende bulunan tüm bireylerin savaş veya savaş ile ilişkili travmatik yaşantıları bulunmaktadır. Sistematik Örneklem Seçimi kullanılarak, araştırmaya katılmayı kabul eden 230 gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada Sosyodemografik Veri Formu, DSM IV İçin Yarı Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (Structured Clinical Interview for DSM –IV Axis I Disorders: SCID I) ve Klinisyen İçin TSSB Skalası (Clinician-Administered PTSD Scale: CAPS) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Gönüllülerin 205 inde (%89,1) her hangi bir psikiyatrik tanı tespit edilmemiştir. Gönüllülerin 13 üne (%5,7) TSSB, 2 sine (%0,9) Major Depresif Bozukluk, 2 sine (%0,9) Alkol Kötüye Kullanımı, 1 ine (%0,4) Panik Bozukluk, 2 sine (%0,9) Obsesif Kompulsif Bozukluk, 1 ine (%0,4) Yaygın Anksiyete Bozukluğu, 4 üne (%1,7) Uyum Bozukluğu tanısı konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the prevalance of PTSD in a special population who participates in martial operations for Turkish Army Forces (TAF) and to detect several factors that play a role in PTSD development. The universe of the study is consisted of professional soldiers who participates in martial operations for TAF (n=1150). There are war and/or war-associated traumatic experiences in all individuals of population. 230 volunteers who accept to participate in the study are included to the study by Systematic Sample Selection. Sociodemographic Data Form, Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders: SCID I) and Clinicial-Administered PTSD Scale: CAPS) are used for the study. The obtained data was analysed by SPSS package program. No psychiatric diagnosis was detected in 205 (%89,1) of all volunteers. Psychiatric diagnoses have been ranged as the following: 13 (%5,7) PTSD, 2 (%0,9) Major Depressive Disorder, 2 (%0,9) Alcohol Abuse, 1 (%0,4) Panic Disorder, 2 (%0,9) Obsessive-Compulsive Disorder, 1 (%0,4) Generalized Anxiety Disorder and 4 (%1,7) Adjustment Disorder.