Şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon hastalarında d vitamini metabolizmasının araştırılması
Research of values of vitamin d metabolizm on patients suffering from schizophrenia, bipolar disorder and depression
- Tez No: 390999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BALIBEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Psikiyatrik hastalıklar içinde önemli yer tutan; şizofreni, bipolar bozukluk, depresif bozukluk işlev kaybına yol açan hastalık guruplarıdır. Son dönemde yapılan araştırmalar bu hastalıkların etyolojisinin psikodinamik ve psikososyal olarak açıklanamıyacağı fakat nörobiyolojik temellerinin olduğuna dair sonuçlara ulaşılmıştır. Yapılan deneysel ve klinik araştırmalarla birlikte D vitamininin iskelet sistemi gibi kranial sinir sisteminde de reseptörlerinin bulunmasının ardından, psikiyatrik hastalıkların etyolojisinde olası rolünün olduğu düşünülmüştür. Bu tez çalışmasının ana amacı şizofreni, bipolar bozukluk, depresif bozukluk hastalıklarının D vitamini metabolizması ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Bu olgunun araştırılmasında şizofreni tanısı alan 60, bipolar bozukluk tanısı alan 59, depresif bozukluk tanısı alan 54 ve 53 adet sağlıklı olgu değerlendirilmiştir. Bu örneklem grubuna sosyodemografik ve klinik özelliklerin sorgulamak amacıyla yarı-yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır. Olguların kontrol kanlarından serum D vitamini, parathormon, fosfor, kalsiyum değerleri değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra klinik değerlendirme için PANNS, Hamilton depresyon ölçeği, Young Mani değerlendirme ölçekleri kulanılmıştır. Bu çalışmada D vitamini düzeyleri hastalık grubunda sağlıklı olgulara göre anlamlı olarak düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia, Bipolar disorder and Depression cause loss of functionality and hold a significant space among psychiatric illness. Recent studies have shown that these illnesses etiology cannot explain with psychodynamic or psychosocial, but reach that it is neurobiological base. With the experimental and clinical studies have shown that there are Vitamin D receptors in cranial nervous system such as presence of the skeletal system, therefore Vitamin D was thought to possible role in etiology of psychiatric illnesses. The main goal of this thesis study is to compare the relation between schizophrenia, bipolar disorder and depression between Vitamin D metabolisms. To research this phenomenon, 60 patients diagnosis of schizophrenia, 59 patients diagnosis of bipolar disorder, 54 patient's diagnoses of depression and 53 healthy individuals have been assessed. A semi-structured questionnaire has been conducted on the sample group to examine their sociodemographic and clinic features. Control serum from the blood of patients with vitamin D, parathyroid hormone, phosphorus and calcium levels were evaluated. In addition to this, PANNS, Hamilton depression scale and Young-Mania rating Scale have been utilized during the clinical evaluation. This research shows that the vitamin D levels of the patients are significantly lower than the healthy test volunteers.